12. Etkinlik Gruplandıralım

12. Etkinlik: Gruplandıralım 7. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Çalışma kitabı sayfa 45

Aşağıdaki fotoğraflarda basit makinelerden kaldıraç örnekleri verilmiştir. Bunları giriş kuvveti, çıkış kuvveti ve destek noktasının yerine göre gruplara ayırınız ve her grup için bu öğelerin yerlerini açıklayınız.

12. etkinlik gruplandıralım

 

Buradaki kaldıraç örneklerini şöyle gruplandırabiliriz, 6 numaralı fotoğrafta görülen çekiçte destek noktası, metal kısmının ortasında olan kalın yer, giriş kuvveti, tahta sap kısmı, yük ise metal kısmının sivri olan ucudur.

4 ve 7 numaralı fotoğraflarda, 4 numarada gazoz açacağında, yük ortası boş açacak kısmında, destek açacak kısmının sapa doğru olan bölümü, kuvvet girişi de elle tutulan bölümüdür. 7 numara el arabasında destek tekerleklerde kuvvet girişi el arabasının elle tutulan kısımlarında, yük ise aradadır.

1,2,3,5 ve 8 numaralı fotoğraflarda, 1 numara oltada, kuvvet girişi ve desteği elle tutulan kısımda, yük ise oltanın ucundadır. 2 numarada bahçe makası, kuvvet girişi makasın elle tutulan kısmında, destek noktası ortada yük ise, bitkilerin kesildiği keskin kısımdadır. Fırça, çapa ve tenis raketinde olta ile çalışma prensibi aynıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.