Abiye Abiyogenes Abiyotik Abiyotrofi Abiyoz Abkayk (Nedir)

ABİYENEDİR? (sıfat Fransızca habille, resmi giyinmiş olan). Kıyafet Erkeklerde resmi, ciddi; kadınlarda öğleden sonra giyilen itinalı, aksesuarı tamam, süslü giyim.

ABİYOGENES NEDİR? (isim Yunanca bios, hayat ve genesis, üretme’den Fransızca bulzl. ek a ile abiogenise). (Biyoloji), Canlıların kendi kendilerine, cansız maddeden meydana geldiklerini savunan teori.

ABİYOTİK NEDİR? (sıfat Yunanca abiatikos’dan Fransızca abiotique). Hayatın mümkün olmadığı bir ortamı ifade eder: Güneşin yüzeyi abiyotiktir. Bütün hayati fonksiyonlarını asgariye indirebilen bazı hint fakirlerinin durumu için de kullanılır.

ABİYOTROFİ NEDİR? (isim Yunanca bios, hayat ve trofe, besin’den Fransızca abiotrophie). Sinir hücrelerini ve diğer doku elemanlarını, görünür hiçbir sebep olmadan, sadece hayatları sona erdiği için bozan değişim.

ABİYOZ NEDİR? (isim Yunanca bios, hayat’tan Fransızca ek a ile abiose) Biyoloji, Hayati olayların durması ve özellikle, rotatorlarda olduğu gibi, bazı canlılarda, su yokluğundan dolayı geçici olarak hayatın yavaşlaması hali.

ABKAYK NEDİR? Suudi Arabistan’da kasaba; Hasa bölgesinde; 15 000 nüf. Suudi Arabistan petrol havzasının başlıca merkezidir. Zahran ve Râs Tannura’dan gelen petrol boruları (Trans Arabian Pipe Linç Tapeline) burada birleşip Akdeniz kıyısına yönelerek Lübnan’ın Sayda limanında sona erer.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.