Bayram namazının kılınış bakımından iki rekatlı diğer namazlardan farkları nelerdir?

Bayram namazının kılınış bakımından iki rekatlı diğer namazlardan farkları nelerdir? Açıklayınız. Aşağıda kılınışının tarifini verdiğimiz bayram namazındaki farklılık, 1. rekatta sübhaneke duasından sonra 3 defa tekbir (Allahu ekber) getirilmesi, aynı şekilde 2. rekatta sureden sonra 3 defa tekbir (Allahu ekber) getirilmesidir.

Bayram namazının kılınışı şöyledir: Önce, “Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya, uydum imama.” denilerek niyet edilir. İmamla birlikte “Allahu ekber.” denilerek namaza başlanır. Herkes, içinden “Sübhâneke” duasını okur. Daha sonra imamla birlikte üç kez “Allahu ekber.” denilir. İlk İki tekbirde eller yana bırakılır. Üçüncü tekbirde eller bağlanır. İmam yüksek sesle “Fâtiha” suresini ve ardından, Kur’an’dan birkaç ayet veya bir sure okur. Rükû ve secdelerden sonra ikinci rekâtı kılmak için ayağa kalkılır. İmam “Fâtiha” suresini ve Kur’an’dan bir bölümü yüksek sesle okur. Ardından üç kez “Allahu ekber.” denilerek tekbir alınır
ve her defasında eller yana salınır. Dördüncü tekbirde eller kaldırılmadan rükûya gidilir. Secdeler ve son oturuştan sonra selam verilerek namaz bitirilir.

Namazdan sonra imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbede günün anlam ve öneminden bahseder. Hutbenin bitişinde bir dua yapılır. Cemaat camiden dağılmadan önce birbiriyle bayramlaşır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.