Besin Zincirindeki Canlılar Nelerdir?

Gün boyu kahvaltı ve yemeklerde aldığınız besinlerin listesini yapınız. Bu besinlerden hayvansal ve bitkisel olanları gruplandırınız. Sizce bitkiler ve hayvanlar nasıl besleniyor olabilir?

Besin Zinciri

İnsan, genellikle besin zincirinin son halkasında yer alır. Doğada birçok küçük besin zinciri iç içe geçmiş durumdadır. Doğada bulunan besin zincirlerinin tümüne besin ağı adı verilir. Besin zinciri veya besin ağını oluşturan canlılar arasında bir denge vardır. Herhangi bir basamaktaki değişim canlılar arasındaki dengeyi bozar. Örneğin fareler ortadan kalktığında bunlarla beslenen yılan, tilki, çakal, yırtıcı kuşlar, baykuş gibi hayvanların yaşama şansı azalır.

üç üyeli besin zinciri

Üç üyeli besin zinciri

altı üyeli besin zinciri

Altı üyeli besin zinciri

insan içinde besin zinciri

Son halkasında insan bulunan üç üyeli besin zinciri

fotosentez modeli

Besin zincirinin ilk halkasını üreticiler oluşturur. Bitkiler, algler ve bazı bakteriler başlıca üreticilerdir. Bildiğiniz gibi insanlar ve hayvanlar yaşadıkları çevrede bulunan hazır besinlerle beslenirler.

Bu besinlerin önemli kısmını bitkiler oluşturur. Beslenmede etinden yararlandığımız hayvanların önemli kısmı da bitkilerle beslenirler. Etçiller olarak adlandırılan hayvanların besinleri ise bitki ile beslenen (otçul) başka hayvanlardır.

Üreticiler diğer canlılardan farklı olarak kendileri için gerekli olan basit şeker ve oksijeni üretme yeteneğine sahiptirler. Topraktan kökler vasıtasıyla alınan su ile havadan yapraklar vasıtasıyla alınan karbondioksidin besine dönüştürülmesi olayına fotosentez adı verilir.

Fotosentez olayının gerçekleşebilmesi için karbondioksit, klorofil ve ışık gerekir. Klorofil, bitkilerin başta yapraklar olmak üzere yeşil kısımlarında bulunmaktadır. Fotosentez olayı kısaca şu denklemle ifade edilir:

fotosentez formülü

Fotosentez sırasında daha çok güneş ışığı kullanılmakla birlikte bitkiler yapay ışıkta da fotosentez yapabilirler. Ancak yapay ışıkta fotosentez hızı güneş ışığını alan ortamlara nazaran daha yavaştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

 1. Geri bildirim: Fen ve Teknoloji Portalı
  1. Besin zincirinin ana kaynağı güneş enerjisidir.Doğadaki bütün canlılar besin zincirinin farklı bölümlerinde yer alabilir.Yani tüm canlılar doğrudan veya dolaylı olarak güneş enerjisini kullanır.
   ÜÇÜNCÜL TÜKETİCİ YILAN BAYKUŞ
   İKİNCİL TÜKETİCİ KURBAĞA YILAN
   BİRİNCİL TÜKETİCİ ÇEKİRGE HOROZ
   ÜRETİCİ OT BUĞDAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.