Besinlerin kana geçmesi sonunda pankreastan salgılanan hormonlardan hangisi etkili olur.

Sabah kahvaltısında reçel, bal ve ekmek gibi bol karbonhidratlı besinleri tükettiğimizi düşünelim. Bu besinlerin sindirilip kana geçmesi sonunda kan şekeri nasıl değişir? Bu durumda pankreastan salgılanan hormonlardan hangisi etkili olur.

Şeker içeriği fazla besinler tükettiğimizde, sindirilip kana geçmesi durumunda kan şekeri yükselir. Böyle bir durumda, pankreastan salgılanan hormon insülindir.  İnsülin hormonu kandaki şeker miktarını azaltır. Bu konuda kitabınızdan da yararlanarak şöyle bir açıklama ile devam edebiliriz.

Pankreas, salgıladığı hormonları doğrudan kana vermesi nedeniyle de bir iç salgı bezidir. Pankreas, sindirim sistemindeki görevlerinin dışında iç salgı bezi olarak salgıladığı hormonlar sayesinde kan şekerini ayarlar. Pankreastan salgılanan iki çeşit hormon bulunmaktadır. Bunlar insülin ve glukagon hormonlarıdır. Bu iki hormonun görevi kandaki şeker metabolizmasını (biyolojik ve kimyasal değişimler) düzenlemektir. İnsülinin kandaki şeker miktarı üzerindeki etkisi azaltıcı, glukagonun ise artırıcı yöndedir.

İnsülin hormonu kan şekerini nasıl düşürür?

Kan şekeri yükseldiği zaman pankreas tarafından salgılanan insülin, kan şekerini düşürmesi için karaciğeri ve doku hücrelerini uyarır, insülin karaciğerde glikozun üretimini ve kana karışmasını kısıtlar. Karaciğer ve vücut hücreleri kandaki fazla şekeri depo eder ve kandaki şeker seviyesinin normale dönmesini sağlar. Kandaki şeker yoğunluğu normal seviyenin altına düştüğünde pankreastan salgılanan glukagon karaciğeri uyarır. Karaciğer, daha önceden depo ettiği şekeri kana vererek kandaki şeker düzeyinin ayarlanmasını sağlar. Öte yandan doku hücrelerinin kandaki şekeri alıp enerji kaynağı olarak kullanabilmesi için insüline ihtiyaç vardır. İnsülin yetersizliğinde doku hücreleri kandaki şekerden yeterince yararlanamadığı için kandaki şeker oranı yükselir. Bunun sonucunda şeker hastalığı ortaya çıkar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.