Şeker hastalığı nedenlerini ve sonuçlarını araştırınız. Resim, tablo, grafik gibi görsellerle sununuz.

İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan şeker hastalığı (diyabet)nın nedenlerini ve sonuçlarını araştırınız. Araştırmanızın sonuçlarını resim, tablo, grafik gibi görsellerle destekleyerek sınıfta sununuz.

Pankreas kan şekerini düzenleyen insülin hormonu salgılamaktadır. İnsülün hormonunun eksik salgılanması, salgılanmaması yada görevini yapamaması sonucunda hücrenin enerji görevini gören şeker hücrelere giremez. Hücrelere giremeyen fazla şeker kanda birikmeye başlar. Bu birikim bütün hücrelere zarar verir. Şeker hastalığı genetik yada çevresel sebeplere bağlanmaktadır.

Çok idrar çıkma, çok su içme, yorgunluk, sürekli halsizlik, yaraların geç iyileşmesi, ciltte kuruluk, bazen bulanık görme belirtileridir.

Hastalıkta, şeker kanda olduğundan ilk önce damara zarar verir. Kalp, böbrek, beyin, ayak ve gözlerde sorunlar oluşturur. Damarlardaki hasar sonucu dokulara kan gidemezse, felç, kalp krizi, körlük, böbrek hastalıkları kangren, damar tıkanıklığı sonucunda da hipertansiyon görülebilir. Vücut şeker kullanamadığı için protein ve yağları tüketir, kilo kaybı ve asit fazlalığı oluşur. Ölüme sebep olabilecek şeker komaları olabilir.

Başlangıç yaşına göre sınıflandırılan 2 tip diabet yani şeker hastalığı vardır.

Tip 1 Şeker Hastalığı

Başlama yaşı 20 den küçüktür. İnsülin az üretilir üretilemez. Vücut proteinleri azalır. Kandaki şeker(glukoz) miktarı artar.

Tip 2 Şeker Hastalığı

Bu tip şeker hastalığında insülin eksikliği değil insülin etki göstermemesi sebebidir. İnsülinin bağlanma yerinde sorun vardır ya da bağlanma yeri sayısı azdır. Bu sık daha sık ve yetişkinlerde daha çok 40 yaşından sonra görülür. 

Kimlerde Görülür

Ailesinde şeker hastası olanlar, Fazla kilolu insanlar. Hızlı yemek yiyenler, çabuk acıkanlar, Yüksek tansiyonu olanlar, Kandaki yağ miktarı fazla olanlar, Hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler, Yaş ilerledikçe hastalık riski artar. Bütün bu faktörlerle birlikte yağları vücudun bel bölgesinde toplananlar (şişman olmasalar bile) bel çevresi erkekte 102 cm.’i kadında 88 cm.’i geçenler risk altındadır. Buna yakın değerlerde olanlar ise dikkat etmelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.