Bir cisme birden fazla kuvvet etki ederse neler olabileceğini açıklayınız.

Bir cisme birden fazla kuvvet etki ederse neler olabileceğini açıklayınız. Bir cisme, birden fazla kuvvet etki edebilir. Bu kuvvetler farklı yönlerde uygulanmış olabilir. Uygulanan kuvvetler, kaç tane olursa olsun cisim ya bir yönde hareket eder ya da hiç hareket edemez. Bu durum aslında uygulanan kuvvetlerin toplamından bir kuvvetin ortaya çıktığını gösterir.

Uygulanan toplam kuvvet hangi yöndeyse cisim o yönde hareket eder. Bu şekilde iki ya da daha fazla kuvvetin yaptığı etkiyi, tek başına yapabilen kuvvete net kuvvet (bileşke kuvvet) denir.

Bir cisme uygulanan kuvvetler, uygulanma doğrultusuna, yönüne ve büyüklüğüne göre çizilirse bileşke kuvvet gösterilebilir. Aşağıdaki örnekler üzerinde, bileşke kuvvetin gösterimini inceleyiniz.

Cisim üzerine uygulanan kuvvetler, aynı doğrultulu ve aynı yönlü ise bileşke kuvveti, ikisinin toplamı olarak gösterilir.

aynı yönde net kuvvet

Cisim üzerine uygulanan kuvvetler, aynı doğrultulu fakat zıt yönlü ise bileşke kuvveti, ikisinin farkı olarak gösterilir. Bileşke kuvvetin yönü, büyük olan kuvvetin yönündedir.

zıt yönlü net kuvvet

Bazen birden fazla kuvvet uygulandığında kuvvetler birbirinin etkisini yok eder. Cisim duruyorken birbirinin etkisini yok eden kuvvetler etkisinde kalırsa o cisim hareket etmez. Bu durumda kuvvetlerin bileşkesi sıfırdır. Bu şekilde bileşkesi sıfır olan kuvvetlere, dengelenmiş kuvvetler denir. Tersi bir durum da doğrudur. Bileşke kuvvet, sıfır değilse bu kuvvetlere, dengelenmemiş kuvvetler denir. Dengelenmemiş kuvvetler, cismin süratinde ya da hareket yönünde değişiklik yapabilir. Kuvvetler, aynı doğrultuda aynı yönde olabileceği gibi aynı doğrultuda ters yönde de olabilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Bir cisme birden fazla kuvvet etki ederse neler olabileceğini öğrenmek için bu sayfaya girmiştim aa bi baktım öğrenmişimim ne kadar güzel değil mi?

  2. Bir cisme birden fazla kuvvet etki ederse ne mi olur tabiki o cisim ezilir bunda bilmeyecek ne var ki..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.