Böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojinin gelişme düzeyini araştırarak

Böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojilerden birini seçiniz. Seçtiğiniz teknolojinin gelişme düzeyini araştırarak verilerle ortaya koyunuz. Çalışmanızı tablo, grafik ve görsellerle destekleyerek arkadaşlarınıza bir sunum yapınız.

Böbrek yetmezliğine en iyi çözüm böbrek naklidir. Böbrek yetmezliğinde son döneme gelen hastaların en iyi tedavisi olan organ naklidir.

2010 yılı itibarıyla ülkemizde 60 bin diyaliz hastası bulunuyor. Türk Nefroloji Derneği’nin TÜBİTAK destekli yürüttüğü yaklaşık 10.000 hastalık bir çalışma (CREDIT, Chronic Renal Disease In Turkey, Türkiye’de Kronik Böbrek Hastalığı ), tüyler ürpertici bir gerçeği ortaya koyuyor. Ülkemizde böbrek hastalığında %10 civarında bir artış hız var, daha 8 milyon civarında potansiyel bir böbrek hasta nüfusumuz mevcut. Bu çok yüksek bir rakam. 2002-2008 yılları arasında büyüme hızında devam ederse 2016 yılında ülkemizdeki diyaliz hastalarının sayısının 100.000 ‘i geçeceği tahmin ediliyor. Bu gerçek, günümüzde diyaliz için harcadığımız 3 milyar TL’nin, 2016’da 10 milyar TL civarına çıkacağı anlamına geliyor.
Diyaliz ve böbrek nakli, hasta yararı açısından karşılaştırıldığında, yaşam kalitesi ve yaşam süresinin uzunluğu açısından böbrek naklinin tartışmasız üstünlüğü söz konusu. Verilere göre, diyalizde yılda 3 kat daha fazla hasta hayatını kaybediyor.

Tüm bu veriler bir araya geldiğinde, böbrek naklinin; hem hastalar, hem de ülke ekonomisi için en iyi tedavi olduğu ortaya çıkıyor.

Böbrek Nakli, Canlı vericiden (Yakın ve uzak akraba, eş) ve Kadavradan olmak üzere iki kaynaktan yapılır.

Transplantasyon sonrası böbrek fonksiyonlarının hemen yerine gelmesi nedeniyle tüm fizik ve psikolojik bozukluklar düzelir. Ancak, takılan böbreğin vücutca reddi (Rejeksiyon) gibi ciddi bir sorunu da vardır. Gerekli şartlara uyulmazsa rejeksiyon, transplante böbrek için her zaman bir tehlikedir.

Aralarında kan bağı olanlarda yapılan böbrek nakli çok kez alıcıda iyi uyum gösterir. Alıcı ve vericinin çok iyi incelenmesi bu başarıyı artırmaktadır. Bu nedenle canlıdan yapılan nakillerin başarı oranı daha fazladır. Son yıllarda tedaviye eklenen yeni ilaçlar kadavradan yapılan nakillerin de başarı oranını artırmıştır. İlaç tedavisi ile düşmeyen tansiyon, iltihap kaynağı olan böbrekler varsa bunlar transplantasyondan 3 4 hafta önce ameliyatla çıkarılır.

organ nakli yükseliş seyri 30 bin kişi böbrek nakli bekliyor diyaliz ve böbrek nakli yaşam süreleri organ nakli organ bekleyen hasta sayısı böbrek nakli

Böbrek Transplantasyonu: Son evre böbrek yetmezliğinin en uygun tedavi şekli böbrek transplantasyonudur. Böbrek transplantasyonunda iki organ kaynağı vardır.

1. Canlı verici
2- Kadavra

Canlı Vericiler: 1. Derecede akrabalar (Anne, baba, kardeş ve çocuklar) 2. Derecede akrabalar (Hala, amca, dayı, teyze) ve akraba olmayan uygun vericiler (B5 gibi) dir

Kadavra Verici : Beyin ölümü olan sistemik bir enfeksiyon ve kanser vb. olmayan kişilerdir

Kadavra ve canlı vericilerde A-B-0 kan grubu uyumu ve doku ila negatif crossmatch (Rh Faktörü önemli değildir) uyumu gerekir.

Canlı vericilerde, 1 ve 2 antigen uyumsuzluğu (Mismatch) varsa vericiler kabul edilebilir.

Kadavrada ise HLA B ve DR den birer antigen uyumu ile negatif Crossmatch yeterli uyum sayılır.

Transplantasyon öncesi alıcı ve vericilerin tüm tetkikleri tamamlanıp, böbrek transplantasyonunun yapılmasına karar verildiğinde alıcı ve verici hastaneye yatırılır Ameliyattan üç gün önce alıcının bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara başlanır ve hasta izole edilir. (Tek başına bir odaya alınır)

Ameliyatta, böbrek, hastanın kasık bölgesine takılır.

(Arter, atardamar, Ven-toplardamar) bağlantıları bölgedeki damarlara yapılır, Üreter denen idrar kan ağızlaştırılır

Ameliyat sonrası tüm yaşam süresince devam edecek bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla tedavi devam eder. Hasta ameliyat sonrası 2-3 hafta hastanede yatar, taburcu edildikten sonra periyodik kontrollere gelir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.