Çevrenizde en çok görülen solunum sistemi hastalıklarının neler olduğunu araştırınız.

Çevrenizde en çok görülen solunum sistemi hastalıklarının neler olduğunu araştırınız. Bu hastalıkların görülme nedenlerini, tedavi ve korunma yollarının neler olduğunu açıklayan bir poster çalışması hazırlayınız.

solunum için temiz hava

Solunum sistemi, vücuda giren havanın hücrelere ulaşmasını sağlar. Buna göre hava, vücudunuz için aynı zamanda tehlike oluşturmaktadır. Havayla taşınabilen kimyasal maddeler, tozlar ve mikroplar hastalanmanıza neden olabilir. Solunum sistemimizi tehdit eden faktörler, çevresel ya da kişisel olabilir.

solunum hastalıkları

Çevresel faktörlerin başında sigara kullanımı ve hava kirliliği gelmektedir. Bunun dışında hastalıklarda mesleksel toz ve kimyasallar, daha önce geçirilmiş hastalıklar ve ekonomik koşullar etkili olabilir. Kişisel nedenler ise kalıtsal özellikler, doğuştan akciğer gelişimini etkileyen faktörler sayılabilir. Bronşit, zatürre, verem, grip, akciğer kanseri, astım gibi hastalıklar en çok rastlanılan solunum yolu hastalıklarıdır. Bronşit, zatürre, verem, grip gibi hastalıklar, geliştirilen aşılar sayesinde en aza indirilmiştir. Astım tedavisinde sprey türü ilaçlar geliştirilmiştir. Solunum sistemi hastalıklarından en tehlikelisi akciğer kanseridir. Bronkoskop cihazı ile akciğer kanseri erken teşhis edilerek tedavide başarılı olunabilir.

Sigara içen bir kişinin akciğeri

Dünya Sağlık Örgütünün 2013 Küresel Verem Raporunda, günümüz teknolojisiyle yapılan testlerin teşhis oranını %40 arttırdığı belirtilmiştir. Ayrıca hastalığa yakalananların sayısının gittikçe azaldığı da belirtildi. Gelişen teknoloji, hastalıkların teşhis ve tedavisini kolaylaştırmaktadır. Bununla beraber teknolojideki gelişim solunum sistemi hastalıklarının artmasına da neden olmaktadır. Yalıtım malzemelerinde, asbest denilen bir madde kullanılır. Bu madde, zamanla solunum yoluyla vücuda girerek hastalıklara yol açmaktadır. Gelişen sanayi ve artan motorlu araç kullanımı, havadaki zararlı gazların artmasına neden olmaktadır.

grip hastalığı

Solunum sistemi hastalıklarından korunmak için:

  • Düzenli olarak açık havada egzersiz yapılmalı, bol su içilmeli.
  • Sigara içen kişilerden ve sigara içilen yerlerden uzak durulmalı.
  • Hava kirliliği olan yerlerde ve zehirli maddelerle çalışırlırken havayı süzen koruyucu maske takılmalı.
  • Hava kirliliği konusunda bilinçli bireyler olunmalı.
Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok güzel bir site çok kaynaklı süper emeği geçen herkese çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.