Denizciler yardım istemek zorunda kaldıklarında bulundukları yeri nasıl tarif ederler?

Denizciler yardım istemek zorunda kaldıklarında bulundukları yeri nasıl tarif ederler? Açıklayınız. Denizciler yön bulmak veya bulundukları yerlerini bildirmek için, matematiksel konumlarını, yani bulundukları yerlerinin ekvatora ve başlangıç meridyenine uzaklığını belirten enlem ve boylam değerlerini bildirirler.

Burada geçen bazı kavramları açıklayarak biraz daha ek bilgi verecek olursak;

Ekvator (Enlem): Kutuplardan aynı uzaklıkta bulunan noktaların birleştirilmesiyle oluşan ve Dünya’yı iki eşit parçaya böldüğü düşünülen çembere Ekvator adı verilir. Ekvator’a paralel olarak geçtiği düşünülen çemberlere paralel denir. Ekvator, çapı ve dolayısı ile çevresi en büyük paraleldir. Paralellerin çevreleri Ekvator’dan kutuplara doğru küçülür.

Meridyen (Boylam): Bir kutuptan başlayıp diğer kutupta sona eren yaylara meridyen denir. Meridyenler,
paralelleri dik keser. Meridyenlerin uzunlukları birbirine eşittir.

Özel konum : Herhangi bir yerin kıtalara, denizlere, dağ sıralarına, boğazlara, komşu ülkelere, ulaşım yollarına, yer altı, yer üstü kaynaklarına göre olan durumu ve yükseklik değeridir.

Matematik konum: Bir yerin enlem ve boylamlara göre Dünya üzerindeki yeridir. Bir başka ifadeyle bir yerin Ekvator’a ve başlangıç meridyenine göre konumudur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.