Dinamometrelerin üzerindeki değerler nedir Niçin farklı ölçeklendirilmişlerdir?

Dinamometrelerin üzerinde yazan değerler ne anlama gelir? Dinamometreler niçin farklı ölçeklendirilmiştir?

Bu iki soruya aynı metinde cevaplamaya çalışacağız.

Dinamometre ile 1 kg ağırlık ölçtüğümüzde yaklaşık 10 N gelmektedir. Bu yerçekimin kuvveti manasına gelir. Dinamometreyi İsaac Newton bulduğu için bu bilim adamının soy ismi bu ölçü birimine isim olarak verilmiştir. Newton denir “N” ile gösterilir.

Dinamometrelerin boyları eşit olabilir. Bu, boy eşitliği aynı büyüklükteki kuvvetleri ölçecekleri anlamına gelmez. Dinamometrelerin ölçebilecekleri kuvvetlerin en büyük ve en küçük değerlerini içindeki yaylar belirler. Dinamometrelerdeki yayların belli bir esneklik sınırı vardır. Dinamometreler, bu sınırın dışındaki değerleri doğru okuyamaz. Yayın cinsi değiştirilerek dinamometrenin ölçebileceği kuvvetin büyüklüğü ayarlanabilir.

Farklı ölçekteki kuvvetleri ölçebilmek için dinamometreler farklı ölçeklendirilmişlerdir. Dinamometrelerin içindeki çubuklar ya da üzerindeki uzunluklar eşit aralıklara bölünmüştür. Her bölme, farklı değerleri gösterir. Şimdi, 10 eşit parçaya bölünmüş bir dinamometre göstergesi düşünelim. Üzerinde 10 N yazan dinamometrede her bölme 1 N’luk kuvveti gösterir. Üzerinde 100 N yazan bir dinamometre, yine 10 eşit bölmeyle gösterilmiştir. Bu durumda, her
bölme 10 N’luk kuvveti gösterir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.