Arabayı iterken uygulanan kuvvetin büyüklüğü sizce nasıl ölçülebilir?

Arabayı iterken uygulanan kuvvetin büyüklüğü sizce nasıl ölçülebilir? Arabayı iterken aşağıdaki resimde görülen dinamometreye benzer bir kuvvetölçer ile ölçülebilir.

araba itmeyi dinamometre ile ölçülmesi

Uygulanan kuvvetin büyüklüğünü bilmek, bu kuvvetin sebep olacağı etkiyi tahmin edebilmemizi sağlar. Kuvvetin etkisi ile şekil değiştiren, kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski halini alan cisimlere esnek cisim denir. Lastik, yay ve sünger esnek cisimlere örnektir. Kuvvetin büyüklüğü, kuvvetin esnek cisimler üzerindeki geçici şekil değişikliği etkisinden yararlanılarak ölçülür.

Kuvvetin büyüklüğünü ölçen araçlara kuvvetölçer adı verilir. Günlük hayatta yaylı el kantarı olarak bilinen kuvvetölçerlerin bilimsel adı dinamometre ve ölçülen kuvvetin birimi Newton olarak ifade edilmektedir.

Dinamometrelerin yapısında genellikle sarmal yaydan oluşan bir iç kısım ve silindir yapılı bir dış kısım bulunmaktadır. Silindir yapılı dış kısmın üzerinde kuvvetin büyüklüğünü göstermek için bir gösterge bulunur.

Dinamometrelerin yapımında esnek cisimler kullanılır. Dinamometrelerin en yaygını sarmal yaylı olanlarıdır. Bu tür dinamometrelerde uygulanan kuvvetin etkisiyle dinamometrenin yayı gerilir ve yayın boyu uzar. Yayın
uzaması sonucu dinamometre üzerinde okunan değer, uygulanan kuvvetin büyüklüğünü verir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.