Franz josef Gall Kimdir? Çalışmaları Nelerdir?

Franz josef Gall Kimdir? Çalışmaları Nelerdir? Alman hekimi ve felsefecisi (Tiefen bronn, Baden dukalığı, 1758Mont rouge, Paris yakınları, 1828). Viyana’da hekimlik yaparken verdiği dersler hükümetin hoşuna gitmeyince önce Berlin’e,ardından da Dres den, Halle ve Paris’e giden Franz josef Gall, 1822-1826 yılları arasında Sur les fonetions du cervoau (Beynin İşlevleri Üstüne) adlı dört ciltlik bir kitap yayımladı. Frenoloji (bir insanın yetilerini anlamak için kafatasını elle yoklamanın yeteceğini ileri süren öğreti) diye adlandırılan zihinsel fizyolojiyi kurması,coşku ve ilgiyle karşılanan Gall’in öğretisi beş temel ilkeye dayanır:

  1. Franz josef Gall Ahlaksal ve düşünsel nitelikler doğuştandır;
  2. Ahlaksal yetilerin ya da niteliklerin işleyişi ve kendini gösterişi organizmaya dayanır;
  3. Beyin, bütün eğilimlerin, bütün duyguların ve yetilerin organıdır;
  4. Beyin, köklü olarak birbirinden farklı ne kadar eğilim, duygu ve yeti varsa, o kadar özel organdan oluşmuştur;
  5. Çoğunlukla beynin biçimini dile getiren kafatasının biçimi, kişide ne gibi temel nitelikler ve yetiİer bulunduğunu anlamamız konusunda ipuçları verir.

Kısa sürede bir yana bırakılmasına ve günümüzde çocukça görülmesine karşın bu ilkeler, beyin merkezleri konusundaki araştırmaların temelini oluşturmuş, fizyolöjistler, Gali sayesinde bu merkezleri araştırmışlar ve yavaş yavaş bulmuşlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.