Merkezi sinir sistemini oluşturan organlar nelerdir?

Merkezi sinir sistemini oluşturan organlar nelerdir? Bu organlar, en önemlisi beyin olmak üzere, omirilik, omirilik soğanı ve beyinciktir.

Beyin, Milyonlarca nörondan meydana gelir ve sinir sisiteminin en önemli organıdır. Beyin korunaklı bir şekilde kafatasının içinde yeralır. Duyu organlarından sinirler aracılığı ile gelen iletileri değerlendirir tepkilerini oluşturur. Beyin algılama, öğrenme, hafıza, değerlendirme ve düşünme merkezidir. Kan basıncı, vücut sıcaklığı gibi vücut sistemlerini ayarlar. Acıkma, uyku, susama bibi ihtiyaçları düzenler. Yürüme, oturma, konuşma gibi istemli hareketler için emirleri verir.

Omirilik, Omurga içinde yer alan omirilik, kuyruk sokumuna kadar uzanır. Sinirler omirilikten geçer, beyinden organlara, organlardan beyine gider. Refleks olaylarını yapan merkezdir.

Omurilik Soğanı, Yeri omirilik ile beyin arasındadır. Bir çok işlevi vardır. Bunlar; yutma, öksürme, kusma, çiğneme, hapşırma, sindirim, boşaltım, dolaşım, solunum gibi olayları kontol eder.

Beyincik, Vücut dengemizi sağlayan bölümdür. Bunu kulak yardımı ile iç kulaktan aldığı pozisyonlar yardımı ile yapar. beyincik, kas hareketlerinin düzenlenmesini de sağlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.