Güneş doğarken veya batarken neden daha kırmızı görünür?

Güneş, doğarken veya batarken neden daha kırmızı görünür?

güneşin batışı

Güneş batış ve doğuş sırasında, güneş yukarıda olduğundan daha farklı açı ile ışıkları dünyaya ulaşmaktadır. Güneş doğuş ve batış saatlerinde güneş ışınlarının katettiği mesafe daha fazladır. Bu durumda atmosfer içinde güneş ışıklarının daha fazla soğurulmasına sebep olmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı güneş ışığı doğuş ve batış saatlerinde kırmızı renkte görünür.

Gün batımı veya gün doğumunda güneş ışınları atmosfere eğik girer. Daha fazla yol kat ettiğinden daha kalın bir atmosfer tabakasını geçmiş olur. Farklı renklerden meydana gelen ışık daha çok tanecik ile etkileşimde bulunur ve bu sırada farklı renklerde olan ışıklardan mavi tonda olanlar daha çok saçılmaya uğrar. Saçılan ışınların kırmızı dışındaki tonları atmosferde soğurulur. Böylece gözümüze kırmızı tonlardaki ışıklar ulaşır.
Güneş, öğle vakti parlak beyaz görünür. Bunun sebebi, öğle saatlerinde tepede olan Güneşten yayılan ışığın daha kısa yol alması ve daha az filtre edilmesidir.

7. sınıf fen ve teknoloji dersi, Koza Yayınları 187. sayfa kendimizi değerlendirelim 6. sorusuna yardımcı olması için hazırlanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.