Bir cismin rengi sarı ışık veren bir ampul ile aydınlatılan bir…

Bir cismin rengi, sarı ışık veren bir ampul ile aydınlatılan bir ortamda ve gün ışığında aynı mı görünür? Neden? 

Bir örnek ile bu durumu açıklamaya çalışalım, insanlar genellikle mağazalarda ampul ile aydınlatılan ortamlarda alacakları giysilerin renklerine bakmak için dışarı gün ışığına çıkmak isterler. Çünkü ampulun rengi, ışığı üzerine olan cisimlerin renklerini değiştirebilmektedir.

Bir cismin rengi sarı ışık veren bir ampulun altında farklı, beyaz ışık veren ampulun altında farklı güneş ışığının altında farklı görülebilmektedir.

Bunun nedeni, ışık kaynağının rengi, cisimlerin üzerinde soğurma ve yansımaya göre farklı görülebilmektedir.

Bilindiği gibi cisimler kırmızıdan mora kadar değişen renklere ve bu renkler arasında yer alan çok sayıda geçiş tonlarına sahiptir. Kırmızı bir cisim, kırmızı ve kırmızıya yakın tonlar dışındaki bütün ışık renklerini soğurur. Bu durumda kırmızı ışık yansıyarak gözümüze geleceği için cismi kırmızı görürüz. Kırmızı bir cisim üzerine yeşil ışık gönderilirse gönderilen yeşil ışık cisim tarafından soğurulacağı için yansıyan ışık olmayacak ve cisim
siyah görünecektir. Bu yüzden bizler, renkli ışıkta baktığımız cisimlerin renklerini beyaz ışık altındaki renklerinden farklı algılarız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.