Halkın sağlığını tehlikeye atanlara karşı ne tür önlemler alınabilir?

Halkın sağlığını tehlikeye atanlara karşı ne tür önlemler alınabilir? Bu konuda kimlere ne tür sorumluluklar düşmektedir?

Halkın sağlığını korumak için önce olması gereken, aniden, rutin ve şikayet üzerine yapılan denetimlerdir. En önemli önlem sürekli denetimlerin gerçekleşmesidir. Denetimlerin kendilerinin caydırıcılık özellikleri mevcuttur.

Denetimler sonucunda halk sağlığını tehdit eden uygun olmayan ürünler bulunduğunda, bu tehditin şiddetine bağlı olarak, belirli süreli veya sürekli dükkan ve işletmenin kapatılmasına veya ruhsat iptaline varacak kadar şiddetli cezalar olmalıdır. Halk sağlığını tehdit bu tür durumların tespiti halinde, bu halka duyurulmalı, o işletme ile ilgili negatif haber yapılarak, bu cezai yaptırım örneği olmalıdır. Halk sağlığı çok önemli bir konu olmakla birlikte aynı zamanda anayasal bir haktır.

Bu olayda, müşterilere düşen sorumluluk, duyarlı vatandaş olmak, aksaklık ve ihmalleri gerekli yerlere bildirmektir. Bir dükkanın denetimcileri oranın müşterileri olmalı ki, halk sağlığı korunabilsin.

Dükkan sahibine, üretici yada satıcıya düşen, halk sağlığını bozan ürünler üretmemek yada satmamak, sorumluluğu düşmektedir.

Denetimcilere ve kamu yetkilerine düşen sorumluluk, denetimleri zamanında yapmak, vatandaşlardan gelen şikayetleri inceleyip sonuçlanmasını sağlamaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.