Hangi tür yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır?

Hangi tür yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır? Örneklerle açıklayınız. Pürüzlü yüzeyler cismin hareketini zorlaştırır.

Pürüzlü bir yüzey üzerinde bir cismi hareket ettirdiğimizde yüzeyde bulunan tümsekler ve çukurlar hareket eden cisimde bulunan tümsek ve çukurlarla iç içe geçer.

Tümsek ve çukurların iç içe geçmesi ise cismin hareketini zorlaştırır ve cismi yavaşlatır. Bazen bu iç içe geçmeler o kadar çok olur ki kuvvet uygulanmasına rağmen cisim hareket edemez. çoğu zaman bu tümsek ve
çukurları çıplak gözle ayırt etmemiz zordur. Bu tür yüzeyleri bir büyüteç ya da mikroskop yardımıyla daha net görebiliriz. Kaygan olduğunu düşündüğümüz bir kağıt yüzeyi mikroskop altında incelenirse kağıt yüzeyinde çok sayıda tümsek ve çukurlar gözlenecektir. Bu nedenle tamamen pürüzsüz bir yüzeyden söz edemeyiz; dolayısıyla “pürüzsüz yüzey” yerine “az pürüzlü yüzey” ifadesini kullanmak daha doğrudur.

Birbiri ile temas eden yüzeylerin özellikleri sürtünme kuvvetini etkiler. Eğik düzlemi ve bilyeyi değiştirmeden bilyenin masa üzerinde hareket ettiği yüzeyi değiştirdiğinizde bilyenin en çok cam yüzeyde, en az ise kalın tüylü kumaş üzerinde ilerlediğini gözlemlemiş olmalısınız. Bunun nedeni cam yüzey üzerinde bilyeye etki eden sürtünme kuvvetinin diğer yüzeylere göre az olmasıdır. Kalın tüylü kumaş üzerindeki bilyeye etki eden sürtünme kuvveti ise en büyüktür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.