Dinamometreler kuvvetin hangi etkisi kullanılarak yapılır?

Dinamometreler, kuvvetin hangi etkisi kullanılarak yapılır? Uygulanan kuvvetin büyüklüğünü bilmek, bu kuvvetin sebep olacağı etkiyi tahmin edebilmemizi sağlar.

dinamometre geçici şekil değişkliği

Kuvvetin etkisi ile şekil değiştiren, kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski halini alan cisimlere esnek cisim denir. Lastik, yay ve sünger esnek cisimlere örnektir. Kuvvetin büyüklüğü, kuvvetin esnek cisimler üzerindeki geçici şekil değişikliği etkisinden yararlanılarak ölçülür.

Yayların kullanıldığı araçlardan biri de dinamometredir. Dinamometre kuvvetin büyüklüğünü ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu araç iç içe geçmiş iki silindir, bu silindirlerin içerisindeki yay ve kancadan oluşur.

Dinamometrenin kancasına kuvvet uygulandığında içerisindeki yay uzar ve kendisine bağlı olan göstergenin hareket etmesini sağlar. Böylelikle uygulanan kuvvetin büyüklüğü ölçülmüş olur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Furkan neresi çok güzel, tamam adam çalışmış araştırmış dinamometrelerin nasıl yapıldığını yazmış ama bu konunun neresi güzel anlamadım. Çok sıkıcı ve kötü bir konu bence…

      1. Zeynep dinamometreler ile ilgili olan şeyler Çok doğru ama sıkıcı ve kötü bir ders olduğu doğru değil

    1. Dinamometreler nasıl yapılır konusu işte bu kadar sevinecek harika yupi falan diyecek ne var ki sanki. Sanki sen de dinamometreler konusunda çok iyisin de…

  1. Ben ”dinammometreler kuvvetin hangi etkisi kullanılarak yapılır ?” diye sordum sizin çıkarttığınız hangi etkiden yararlanılarak ölçüldüğünü yazmışsınız . Tamam bazı konularda iyisiniz hatta çok iyisiniz ama bu olmamış 🙁

    1. Bu ikisini birbibirinden ayırmak çok kolay değildir. Cevapları aynı aslında… Kuvvetin etkisi ile şekil değiştiren, kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski halini alan cisimlere esnek cisim denir. Lastik, yay ve sünger esnek cisimlere örnektir. Kuvvetin büyüklüğü, kuvvetin esnek cisimler üzerindeki geçici şekil değişikliği etkisinden yararlanılarak ölçülür. bu paragraf açıklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.