Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenlerini araştırınız

Hayvanların yavru bakımı açısından farklı özelliklere sahip olmalarının nedenlerini araştırınız Bu Hayvanların hangi hayvanlar olduğunu bir önceki konuda var. Çevrenizdeki pek çok canlının yavruları, doğ­duktan sonra bir süre beslenme ihtiyaçlarını anne­lerinin yardımıyla karşılar. Köpek, inek, koyun gibi hayvanlar, yavrularını doğurarak çoğalır ve emzi­rerek besler. Bu hayvanların yavruları, gelişimlerini anne vücudunun içindeki özel bir bölümde tamam­lar ve doğar. Doğduktan sonra yavruları beslenme­lerini anneden aldıkları sütle karşılar.

Balıklar ve kuşlar ise yumurta ile çoğalır. Fakat kuşlar, balıklardan farklı olarak yavruları büyüyüp olgunlaşıncaya kadar onlara bakar. Dişi kuşun vücu­dundaki yumurtalar, erkek kuş tarafından döllenir. Döllenen yumurta dişinin vücudundan sert kabuklu bir şekilde dışarı atılır. Yavru, gelişimini yumurta içerisinde tamamlar. Yavru kuşlar, yumurtadan çık­tıktan sonra tek başına beslenemez. Anneleri tara­fından bir süre beslenir ve bakımları yapılır.

Yavrularını besleyen ve bakan hayvanların yavrularının sayıları bellidir. İnek, koyun ve keçi gibi hayvanlar en çok 1, 2 ve daha fazlada olabilir ama 2 yi nadiren geçer, kuşlarda da böyle genellikle 2 dir. Tavşanlarda da 9 olabilir bu miktarlar bakımı sağlanabilecek miktarlardır.

Balıkların yavruları binlerce olabilmektedir. Bu kadar çok yavrunun bakımı mümkün değildir. Vücudlarında da bu yavruları besleyebilecek yapıda değilllerdir. Kuşlar kursakları doğuranlarda memeleri vasıtası ile yavrularını beslemektedirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Tam da öyle değil sorularınıza kitabınızda cevabınız varsa bu cevap doğru olur. Kitabınız veya başka bir kaynak önemli olan ödevlerinize doğru cevap olması değilmi?

  2. BENCE ZEYNEP HAKLI O ZAMAN DA HAZIRA KONMUŞ OLUYORUZ ZATEN KİTAPTA VAR ARAŞTIRMAYA GEREK KALMAZ Kİ

  3. sana katılıyorum zeynep yani kitabınaynısı niye birdaha yazıp emek verelim sadece alt kısmı değişik bence bunları koymamalılar.

 1. MEHMET BAŞARILAR DOSTUM GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI KONULARDA YARDIMCI OLUYOSUN.TŞK…

 2. benim ardağım şey burada yok bence hemen değiştirip kısaca…….. hayvanlar yavru bakımı ile büyür,……. hayvanlar başkalaşım geçirerek büyür diye yazabiliirdinizz…

  1. Bence haklı değilsin biliyorsan da kendin yazardın Tamam mı bu sayfa tamda iyi a4 kagıdını kaplıyor. 2. A4 kağıdını yazmaya üşenirsin .. Ve kısa oluncada Kimsenin dikkatini çekmiyor.. Kendi Adına Konuşsan Sevinirim 🙂

 3. ama sadece anneleri canlılara nasıl baktığını anlatmışsınız burda neden, yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.