İyi bir içme suyu hangi özelliklere sahip olmalıdır?

İyi bir içme suyu hangi özelliklere sahip olmalıdır? İyi bir içme suyu; kokusuz, renksiz, berrak, tortusuz ve içimi zevkli olmalıdır.

yumuşak su

Su sertliği, suda bulunan katyonlarla ilgili bir kavramdır. Suyun sertliğini etkileyen en önemli katyonlar Ca2+ ve Mg2+ katyonlarıdır. İçme sularında içim zevkini (suyun lezzetli olup olmadığını) belirleyen etken suyun sertliğidir. Sudaki Ca2+ ve Mg2+ katyonlarının miktarı arttıkça sertlik miktarı da artar. Sertliğin sağlık açısından fazla önemi yoktur. Ancak bu sular içim zevki, temizleme gücü ve zaman içerisinde iletim borularında görülebilecek olumsuzluklar nedeniyle tercih edilmez.

Bildiğiniz gibi suya sertlik veren maddelerin başında kalsiyum ve magnezyum iyonları gelir. Sert suyu yumuşatmak için bu maddeleri sudan uzaklaştırmak gerekir. Suya sertlik veren maddeleri uzaklaştırmak için de kaynatma yöntemi ve arıtma cihazlarından yararlanılabilir.

Kaynatma yöntemi

Mutfakta kullanılan çaydanlığın tabanında zamanla madde birikimi olduğunu, musluk suyu kullanılan ütünün bir süre sonra bozulduğunu gözlemlemiş veya duymuş olmalısınız.

Arıtma Cihazları

Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan arıtma cihazları, sertlik veren maddelerin sudan uzaklaşmasını sağlar. Bu cihazlarda kullanılan reçine, iyon değiştirici bir madde olup sudaki Ca iyonlarını tutarak sertliğin azalmasını sağlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.