Işığın hangi özelliğinin bir sonucu olabilir? Aynı yol üzerinde yoğun sis olsa tavsiye nedir?

Fotoğraftaki aracın sürücüsü farlardan çıkan ışık sayesinde yol almaktadır. Aynı zamanda karşıdan gelen aracın farlarından gelen yoğun ışık ise sürücünün gözlerini kamaştırmaktadır. Bu durumlar, sizce ışığın hangi özelliğinin bir sonucu olabilir? Aynı yol üzerinde yoğun sis olsa sürücüye ne tavsiye edersiniz?

araba sürerken ışığın etkisi

Otomobillerin farlarından yayılan ışık doğrusal olarak yayılır. Otomobil sürücüsü bu şekilde yolu, görür ve gece arabayı hareket ettirebilir. Otomobiller farları ile karşıdan gelen diğer sürücülerin ışığın doğrusal hareketinden gözleri kamaşmasını önlemek için, otomobil farlarında uzun, kısa far adında ışık kademeleri vardır. Sürücüler karşıdan bir araba farkettiklerinde her iki sürücü de kısa far konumuna farları getirirler. Işığın doğrusal yönünü değiştirerek, ışığı karşıya değil kısa olarak yola vurmasını sağlarlar. Yine de ışıktan sürücüler etkilense de gözler kamaşsa da tehlikeli bir duruma düşmezler. Yoksa uzun far durumunda olduğu zaman farlardan yayılan ışığın doğrusal yönü karşıdan gelen sürücünün gözlerine olacaktır.

Yol üzerinde yoğun sis olduğu zaman normal beyaz ışıklı farlar, ışık vermez, karşıdan gelen sürücüler de bu ışığı fark edemezler. Böyle durumlar için arabalarda sis farı adı verilen sarı ışıklar kullanılır. Işığın rengi sarı olduğu için beyaz sisin içinde fark edilebilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.