Bölgenizde insanların yoğun olarak yaşadıkları şehirleri gösteriniz ve yazınız.

Türkiye nüfus yoğunluğu haritasını inceleyerek bölgenizde insanların yoğun olarak yaşadıkları şehirleri gösteriniz ve yazınız.

Türkiye nüfus yoğunluğu haritası

Haritadan yola çıkarak 5 kademe bir yoğunluk düşündüğümüzde ülkemizi düşündüğümüzde en yoğun şehrin İstanbul olduğunu görürürüz.

Türkiye genelinde 2. en yoğun şehirler; Ankara, İzmir, Bursa, İzmit, Sakarya, Manisa, Aydın, Antalya Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Samsun, Ordu, Trabzon, Diyarbakır. Nüfus yoğunluğunun iklim ve yükselti ile ilişkilendirebilir. Kıyı kesimlerindeki şehirlerin daha yoğun olduğunu ortaya çıkarabiliriz.

Marmara Bölgesi nüfus yoğunluğunun en çok olduğu bölgemizdir. Bu bölgede, en başta İstanbul olmak üzere, Bursa, İzmit Tekirdağ nüfus yoğunluğu yüksek şehirlerimizdendir.

Karadeniz Bölgesinde, Zonguldak, Samsun, Ordu ve Trabzon nüfus yoğunluğunun en çok olduğu şehirlerdir.

İç Anadolu Bölgesinde Ankara, Akdeniz bölgesinde, Adana, Mersin ve Antalya, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde Gaziantep’in nüfus yoğunluğu yüksektir.

Doğu Anadolu Bölgesi ülkemizin en tenha bölgesidir. Genel itibari ile bu bölgede nüfus yoğunluğu oldukça azdır. En yoğun şehri Diyarbakır’dır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.