Kazağın renginin mağazada ve evde farklı görünmesinin sebebi ne olabilir?

Bir mağazadan alışveriş yaptınız. Yeşil renkli bir kazağı, rengi hoşunuza gittiği için satın aldınız. Fakat eve gelince kazağın renginin mağazadakinden farklı olduğunu gördünüz ve kazağın rengi pek hoşunuza gitmedi. Kazağın renginin mağazada ve evde farklı görünmesinin sebebi ne olabilir?

Bu soruya benzer Domateslerin tezgahta olduklarından daha kırmızı görünmelerinin sebebi ne olabilir? sorusuna bakabilirsiniz.

Işık kaynağına göre renkler farklı görülebilmektedir. Işık kaynağı güneş ise, farklı ampul ise farklı, renkli lambalardan oluşuyorsa farklı görünebilmektedir.

Kazak üzerine gelen ışığın türüne göre farklı yansıma ve soğurma yapabildiğinden kaynaklanmaktadır. Renki güneş ışığı tam verebilmekte, tekstilde güneş ışığında bakma çok önemsenmektedir. Güneş ışığında bütün renkler bulunduğu için yeşil kazak gerçek renklerini vermektedir. Yeşil kazak, yeşil renkte, üzerine gelen ışığı yansıttığı için parlak yeşil olarak gözükecek, kırmızı ağırlıkta bir ışık altında olduğunda bütün rengi soğurduğu için koyu bir renk veya siyaha yakın bir renk olarak gözükecektir.

Sebebi özetleyecek olursak, mağaza ile evdeki ışığın renkleri farklı olduğundan yeşil kazak evde farklı mağazada farklı görünmüştür.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.