İstanbul’da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının sebebi nedir?

Seyyah, Osmanlı’nın hangi özelliğini vurgulamaktadır? İstanbul’da farklı inançlara ait ibadethanelerin bulunmasının sebebi nedir?

İstanbul’da çok sayıda cami ile birlikte Rum, Ermeni, Katolik kiliseleri ve sinagoglar bulunmaktadır. (Ubicini) Şafak Tunç, Şehristan Seyyahların Hayal Şehri İstanbul, s.185 (Düzenlenmiştir.).

Fatih, İstanbul’un fethinden sonra şehirden ayrılanların geri dönmeleri için gerekli tedbirleri almıştır. Ayasofya’da toplanan halka serbestçe ve hiçbir şekilde korkmadan evlerine ve işlerine dönebileceklerini ilan etmiştir. Onlara mal, can ve ırz güvenliği teminatı da vermiştir. Ahmet Şimşirgil, Kayı II, s. 148 (Düzenlenmiştir.).

Seyyahlar İstanbul’da farklı din mensuplarının bir arada yaşayabildiklerini, Osmanlının farklı din mensuplarına hoşgörü ile yaklaştığını vurgulamaktadır.

İstanbul’da farklı inançlara ait ibadethanelerin olması, İstanbul’da farklı dini inançlara sahip insanların bulunduğu ve bu insanların da dini ibadetlerini özgürce yapabildiklerini göstermektedir. Bu yüzden farklı dinlere ait ibadethaneler vardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.