Çevresel sinir sistemi ve mesaj iletimi nasıl gerçekleşir?

Çevresel sinir sistemi

Vücudumuzda veya çevremizde meydana gelen uyarılara karşı organların ne yapması gerektiğini merkezî sinir sisteminin belirlediğini öğrenmiştiniz. Peki merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki bu bilgi alışverişi nasıl sağlanır?

Çevresel sinir sistemini, beyin ve omuriliği vücudun diğer organlarına bağlayan sinirler oluşturur. Beyin, sinirler aracılığı ile baştaki duyu organları, kaslar ve iç salgı bezleri ile bağlantılıdır.

çevresel sinir sistemi

 

Çevresel sinir sistemi

Sinir sisteminde mesaj iletimi nasıl gerçekleşir?

Sinirlerimiz; beyin ve omuriliğimizden çıkarak deri, kas, diş ve kemiklerimizin içi dâhil olmak üzere vücudumuzun her yerine dağılır. Sinirlerimizi bir telefon santralindeki kablolara benzetebiliriz. Sinir hücrelerimiz, vücudumuzdaki ve çevredeki uyaranlar tarafından aldıkları uyarı mesajlarını beynimizdeki ilgili bölüme iletir. Beynimiz, gelen bilgiyi değerlendirerek cevap oluşturur ve bu cevabı gerekli yapı ve organlara yeniden sinirlerimiz aracılığı ile iletir.

Böylece vücudumuzun farklı kısımları da düzenli ve birbiriyle uyum içerisinde çalışır. Sinirlerimizin bilgi taşıma özelliği sayesinde, çevremizde ve vücudumuzda meydana gelen değişimler hakkında bilgi ediniriz.

sinir hücresi

 

Sinir hücresi

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.