Nevruz ve Hıdırellez size neyi hatırlatır?

Nevruz ve Hıdırellez size neyi hatırlatır? Nevruz, yeni gün anlamına gelir ve baharın gelişini müjdeler. 21 Mart günü, halk arasında tabiatın yeniden uyanışı ve tarımsal faaliyetlerin başlangıcı olarak kabul görmüştür. Nevruz, Orta Asya’dan Orta Doğu’ya ve Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada kutlanmaktadır. Orta Asya Türkleri, Selçuklu ve Osmanlı Türkleri bugünü çeşitli şenliklerle
kutlamışlardır.

Nevruz kutlamalarında en çok ateş ve su ile ilgili unsurlar yer almaktadır. Nevruzu kutlamak isteyenler o günün akşamında meydanlarda yakılan ateş etrafında toplanır ve üzerinden atlarlar. Nevruz geleneklerinden biri de demirin ateşte ısıtılıp dövülmesidir.

nevruz ve  Hıdırellez

Nevruz sözlü ve yazılı kültürde yer almış, pek çok şair ve ozan bu günü konu alan şiirler
yazmış ve söylemişlerdir.

Halk arasındaki bazı inanışlara göre yıl ikiye ayrılır. 6 Mayıs’tan 8 Kasıma kadar geçen süre yaz, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar geçen süre de kış mevsimidir. 6 Mayıs günü Hızır ve İlyas peygamberlerin bir araya geldiği, kışın sona erdiği ve yazın başladığı gün olarak kabul edilir.

Hıdırellez, halk arasında kutlanan bir bayramın adıdır. Bu isim, Hızır ve İlyas kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu nedenle her yıl 6 Mayıs günü bayram olarak kutlanır. Halk arasında Hızır ve İlyas’ın zor zamanlarda insanlara yardım ettiklerine inanılır.

Gerek Anadolu’da ve gerekse Anadolu dışındaki Türk topluluklarında Hıdırellez’in yaklaşmasıyla birlikte çeşitli hazırlıklar yapılır. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra mesire yerlerine gidilir. Buralarda yemekler hazırlanır ve hep birlikte yenir. İnsanlar Hıdırellez gününü oyun ve eğlencelerle mutlu bir şekilde geçirmeye çalışırlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.