Sizin çevrenizde hangi günlerde kutlamalar yapılıyor? Sizce bu törenler neden yapılıyor?

Bu kutlamalara genel olarak bayram deriz. Bu bayram toplu şekilde bütün milletimiz tarafından kutlanır. Bu törenler milli birlik ve beraberliğimiz bir göstergesi olmakta, millet olarak daha fazla dayanışma için yapılmaktadır.

Milli Bayramlarımız;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışını biz Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlamaktayız. Milli egemenliğimizi bu günde kazandığımız, Milli Egemenliğimizin başlangıcı olarak bu günü kabul ederiz ve o gün bayram yaparız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı: Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Milli Mücedeleyi başlatmış, bu günü biz değerli gördüğümüz için bu günü bayram olarak gençlerle birlikte kutlarız.

30 Ağustos Zafer Bayramı: Milli bayramlarınız devletimizin kuruluşu ile ilgilidir. Türk ordusunun zafer günü, savaşı kazandığı günü de zafer bayramı olarak kutlamaktayız.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim Cumhuriyetimizin kurulduğu bir gün olduğu için bu günü bayram olarak kutlamaktayız.

Dini Bayramlar

Toplumların temel taşlarından bir öğesi de dindir. %99’u Müslüman olan ülkemizde dinimiz tarafından bayram sayılan günleri bayram olarak kutlamaktayız.

Ramazan Bayramı: Ramazan ayından oruç tutan müslümanlar bu ayın sonunda, bu ayın bitimini ve tuttukları oruçlar için bayram kutlamaktalar. Bu günler resmi tatil kabul edilmekte, yurt genelinde ziyaretler ve etkinliklerle kutlanmaktadır. Bayramın süresi 3 gündür.

Kurban Bayramı: Hicri Zilhiccenin 10. günüden başlayarak 4 gün kutlanan dini bayramımızdır. Allah için kesilen kurbanların sonunda 4 gün sürecek, ziyaretler ve çeşitli etkinlikler eşliğinde bayram kutlanmaktadır.

Kültürel Bayramlar

Nevruz: 21 Martta kutlanan bahar bayramıdır.

Hıdırellez: Türk dünyasında kutlanan 6 Mayısta başlayan bir bayramdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.