Niçin fiziksel değişim görür kimyasal değişim göremeyiz?

Niçin fiziksel bir değişimi gözümüzle görebilirken kimyasal bir değişimi göremeyiz?

Neden göremediğimizi, aradaki farkı anlamak için ilk önce fiziksel değişimin ve kimyasal değişimin kısaca tanımlarını yapalım ve ne olduklarını anlayalım.

Fiziksel değişim; fiziki yani sadece dış görünümde olan değişimlerdir. Atom ve molekül yapıları değişmez. Örnek patatesi doğramak, odun kesmek bu değişimleri gözlerimizle gözlemleyebiliriz. Yeni maddeler oluşmamış, sadece maddede renk, büyüklük ve şekil değişimleri olmuştur. Örnekleri çoğaltabiliriz kalemin kırılması, kağıdın yırtılması, suyun buza değişmesi, kumaşın kesilmesi, odundan talaş yapılması, bir ağacın yontularak kaşık yapılması v.b.

Kimyasal değişim, Maddeler küçük taneciklerden (atom ve molekül) meydana gelir. Buna kimyasal özellikler denir. Bu kimyasal özelliklerde olan değişikliklere kimyasal değişim adı verilir. Bu değişim maddenin iç yapısında meyadana gelen değişimdir. Yanma, paslanma, çürüme, bileşik yapımı kimyasal değişime örneklerdir. Bir çürüme olayını ele alalım, maddenin atom yapısı değişmekte olay sonucunda farklı bir madde olmaktadır. Çürüme olayı bir anda olmadığı yavaş yavaş gerçekleşmekte olduğu için biz bu olayı gözlerimizle gözlemleyemeyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Cevap bence gayet net var. Sen tekrar oku istersen. Çürüme va paslanma uzun zamanda gerçekleştiği için ve madde yapısı değiştiği için değiştikten sonra başka bir madde ortaya çıkıyor çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.