Okulda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda sorununuza çözüm ararken haklarınızı…

Okulda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda sorununuza çözüm ararken haklarınızı, sorumluluklarınızı ve özgürlüklerinizi dikkate alıyor musunuz? Neden?

Okulda, toplum içinde, hak ve özgürlüklerimizi iyi bilmemiz gerekir ve buna göre hareket etmeliyiz. Hakkımızın ve özgürlük alanımızın kimse tarafından çiğnenmesine izin vermemiz gerekirken, tarafımızdan da kimsenin hakkı ve özgürlüğü çiğnenmemelidir.

Hak ve özgürlüklerimiz çiğnendiğinde, kaba kuvvete başvurarak, hakkımızı kendi elimizle almaya çalışmamalıyız. Özgürlüğümüzün çiğnendiğini ancak şiddete başvurmadan ifade edebiliriz ki, kaba kuvvete başvurmak en büyük hak ve özgürlük ihlalidir. Maalesef öğrenciler arasında, hak ihlallerinde idareye başvurmanın ispiyonculuk olarak tanımlanmaktadır ki, bu tanımlama doğru değil ve sonuçları da ağır olmaktadır.

Öğrenci ispiyoncu durumuna düşmemek için, ya hak ihlalini kabulleniyor yada kaba kuvvete başvuruyor. Bu durumun değişmesi gerekir, özgürlüğümüz kısıtlandığında hakkımızı medeni bir şekilde aramak ispiyonculuk olamaz. Bunu böyle tanımlayan kişiler de bizim arkadaşımız olamaz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.