Ölçmek tahmin etmek sözcük gruplarının anlamları hakkında

“Ölçmek, tahmin etmek” sözcük ve sözcük gruplarının anlamları hakkında görüşlerimizi yazalım. Ölçmek daha çok objektif bir niteliği, herkesçe aynı şekilde kabul edilebilecek bir sonucu ifade eder. Ölçmek Sözlük anlamı: En, boy, hacim, süre gibi nicelikleri kendi cinslerinden seçilmiş bir birimle karşılaştırıp kaç birim geldiklerini belirtmektir. Bir cismin uzunluğu 100 cm dediğimizde, ölçülebilir kanıtlanabilir bir iddiayı bir kesinliği ifade eder.

Tahmin etmek: Bir şey bir olay hakkında kesin olmayan ifadeyi, yaklaşık olarak değerlendirmeyi ifade eder. Tahmin etmede, ölçülebilir bir kesinlik, objektif bir tanı ifade etmemekte, subjektif, yakın bir durumu belirtmeyi ifade eder.

Tahmin, gündelik dilde, bilinmeyen bir şey hakkında hakkında rastgele veya belirsiz bilgi kullanarak bir sonuca varmaktır. Elde var olan bilgiye dayanarak bir çıkarım yapılır, bu çıkarıma dayanarak geleceğe dönük bir öndeyi yapılabilir. Hem çıkarım (eğer eksik bilgiye dayalıysa), hem de öndeyi için gündelik dilde tahmin sözcüğü kullanılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Kaynama sıcaklıklarını ölçerken Termometre ölçülebilir en yüksek değeri aşmamak gerekir.neden?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.