Serap Olayı

Özellikle filmlerde çok fazla karşımıza çıkan olaylardan birisi de serap görmektir. Başkahramanımız 500 derece sıcaklıkta, kötü bir hava şartında ilerde bir ağaçlarla kaplı, gölgelik ve ortasında su olan bir vahayı belli belirsiz bir şekilde görmektedir. Burada şöyle bir ayrıntı vardır. Çok fazla açlık ve susuzluk çeken kişiler halüsinasyon görebilirler, ancak serap olayında ise gerçekleşen durum kamera ile kaydedilebilecek kadar gerçektir. Çünkü serap bir doğa olayı ve sadece ışığın kırılması ile alakalı bilimsel bir durumdur. Serap gören kişinin bulunduğu konumda olan herhangi bir insan ya da optik cihaz bu olayı rahat bir şekilde görebilir.

Serap, atmosfer üzerinde ki güneş ışınlarının kırılması ile oluşan ve çöllerde çok sık olarak görülebilen bir göz yanılmasıdır. Ayrıca çöllerde görüldüğü gibi denizlerde de görülebilmektedir. Aslında bakıldığında sıcak günlerde ışığın farklı hava katmanlarından geçerken tam kırılma yapması sonucu oluşan bir doğa olayıdır.

Hava çok sıcak olduğunda yeryüzünde ince ve sıcak bir hava tabakası oluşmaktadır. Sıcak havanın yoğunluğu, soğuk havanın yoğunluğundan daha düşüktür.  Bu sebepler iki hava tabakası birbiri ile karışır ve bu yoğunluk farkından dolayı oluşan hava ince kenarlı merkez gibi davranarak uzaktan gelen cisimlerden gelen ışınları kırar.

Daha geniş bir şekilde açıklamaz gerekirse; yeryüzüne gelen güneş ışınların belirli bir kısmı yer kabuğu tarafından soğurulmaktadır. Bu durum yüzünden yer kabuğuna yakın yerler normalden biraz daha sıcak olmaktadır. Güneş, yere yakın yerleri daha çok ısıtır. Basit bir fizik kanunu olarak ısınan hava genleşir ve yükselir. Yerden yüksek olan bir noktaya yükselen bu sıcak havanın, yüksekliğe bağlı olarak hızla düşen sıcaklıkla birlikte yoğunluğu tekrar artar. Havadan yerin yüzeyine inen güneş ışınları ise , bu hava yoğunluğunun az olduğu kısımlarda kırılır. Soğuk hava yoğunluğunun, sıcak hava yoğunluğundan fazla olması neden ile soğuk hava katmanındaki cisimlerden gelen ışınlar sıcak hava katmanına geçtiğinde tam kırılmaya uğramaktadır. Bu olay sonucunda serap olayı gerçekleşmektedir. Bu şekilde çok uzakta olan bir cisim yakındaymış gibi görünebilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.