Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? Örnekler veriniz.

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? Örnekler veriniz. Güneş enerjisi, Dünyadaki tüm enerji çeşitlerinin kaynağı Güneştir. Güneşin enerjisi bütün insanların enerji ihtiyacını kolayca karşılayabilecek kadar fazladır.

Rüzgar enerjisi, Rüzgar enerjisinin kaynağı da Güneştir. Güneş ışınları yeryüzünü homojen bir şekilde ısıtmaz. Bazı yerler daha çok ısınırken, bazı yerler daha az ısınır. Isınan havanın yükselmesi ve soğuk havanın alçalmasıyla hava kütleleri yer değiştirir ve böylece rüzgar oluşur. Hava akımının, yani rüzgarın fazla olduğu bölgelere yandaki resimde görülen rüzgar tribünleri kurularak, rüzgar enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu enerji çeşidi de yenilenebilir ve temiz bir enerjidir.

yenilenebilir enerji kaynakları örnekleri

Hidroelektrik enerji, Hidroelektrik enerji, sudan elektrik enerjisinin elde edilmesidir. Hidroelektrik santrallerde (HES), akan suyun enerjisini elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Bu santrallerde su çok yüksek bir noktadan kanal ya da borularla daha düşük seviyedeki türbinlere doğru akıtılarak türbinlerin dönmesi sağlanır ve böylelikle elektrik enerjisi üretilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Çok güzel site Yeni keşfettim ama hep kullanacağım☺️ Çok yardımcı oluyor Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.