Soğuk ve sıcak bölgelerde yaşayan insanların günlük yaşamları neden farklıdır?

Çünkü; sıcak ve soğuk iklim şartları hayatımızı doğrudan etkilemektedir. Hava şartlarına göre giyiniriz. Sıcak Afrika ülkelerinde hiç giyinmeden insanlar yaşayabilmekte fakat kutup bölgelerine yaklaştıkça giysiler kalınlaşmakta, Sibirya ve Eskimo bölgelerinde hayvan kürklerinden yapılmış özel giysiler yapılmaktadır.
İklim şartlarına göre insanların yaşadığı yapılar da farklılık göstermekte sıcak ülkelerde çalı çırpıdan derme çatma evlerde yaşamaktalar. Kutuplara soğuk bölgelere yaklaştıkça evler farklılaşmakta özel yalıtım malzemeleri ön plana çıkmaktadır. Sıcak soğuk hava şartlarına göre beslenme şekilleri de farklılaşmaktadır. İnsan günlük yaşamları sıcaklığa ve soğukluğa göre değişmekte insanın sağlıklı hastalanmadan yaşayabilmesi için giysilerini ve çevre şartlarını iklime göre düzenlemesi gerekmektedir. 

 

Farklı yerlerinde insanlar birbirlerinden farklı giyinmektedirler. Bunda en önemli etken o bölgede yaşanan iklim özelliğidir.
Kutup bölgelerinde yaşayan insanlar, evlerini yaşadıkları yerin koşullarına uygun yaparlar. Eskimolar, evlerini buz blokları üst üste yığarak yapar. Buz blokları ısı yalıtımı sağlayarak dışardaki soğuk havanın içeri girmesini engeller ve evlerin ısısını korur.
iglo adı verilen eskimo evleri Buzdan evlerin içinde ısınmak ve diğer gereksinimleri karşılamak için ateş yakılması, buz kalıplarını etkilemez. Öyle ki yeni yapılan ev, bir gün sonra âdeta kaya gibi sağlam olur

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.