Sürtünme kuvveti ile kinetik enerjinin ilişkisini açıklayınız.

Sürtünme kuvveti ile kinetik enerjinin ilişkisini açıklayınız. Kinetik enerji hareketli cisimlerin sahip olduğu enerji türüdür. Cisimlerin süratleri ve hareketlerine bağlıdır. Cisimlerin kütleleri büyüdükçe süratleri arttıkça cisimlerin kinetik enerjileri artmaktadır. Sürtünme kuvveti, cisimleri birbirlerine sürtünmesinden dolayı ortaya çıkan kuvvet veya enerjidir. Sürtünme kuvveti cisimlerin hareketlerini zorlaştırdığı için, cisimlerin yavaşlamasına neden olur. Sürtünme kuvveti bu yavaşlamadan dolayı kinetik enerjinin azalmasına neden olmaktadır. Kinetik enerjideki bu azalma, kinetik enerjinin başka enerji türlerine dönüştüğünü göstermektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Sürtünme kuvveti, kinetik enerjiyi ısı enerjisine dönüştürür. Pürüzsüz bir düzlemde aynı kinetik enerji ile pürüzlü bir düzleme göre daha fazla hareket edebilir. Pürüzlü yüzeyde sürtünme kuvveti etkisi ile daha az hareket edebilir.

  1. iyiki bu siteyi koymuşsunuz sınavlarım projelerim sözlülerim hep 100 geldi sevgiliminde 100 geldi

  2. Teşekkür ederim sayenizde ödevimi doğru cevaplandıra bildim ama sürtünme kuvveti temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isim değil midir.Ben biraz o kısım da hata var mı diye öğrenmek istiyorum.yine de teşekkür ederim

    1. Şevval senin yaptığın tanım doğru yukarıda yapılan yorum da senin yaptığın yorum ile paralel nerede hata var bulamadım ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.