20. Etkinlik Düşün ve Açıkla

20. Etkinlik: Düşün ve Açıkla 7. sınıf

Aşağıda verilen resimlerdeki durumlarda sürtünme kuvvetinin az mı, çok mu olması is­tenir? Neden? Bunu sağlamak için ne yapılması gerekir?

buz pateninde sürtünme

Bu fotoğrafta buz pateni sporu yapan kişiler görülmektedir. Buz pateni yapabilmek için, zeminin pürüzsüz olması gerekir ki buz bunun için en iyi seçenektir. Buzun üzerinde rahat kayabilmek, çok enerji harcamadan çok hareket etmeden kayabilmek için sürtünme kuvvetinden arınmak gerekir. Buz pürüzsüz kaygan bir zemindir. Bunun üzerine ucu keskin patenlerle çıkınca sürtünme kuvvetinden az etkilenilir.

dişlilerde sürtünme

Bir makinenin dişlilerden oluşan parçaları görülmektedir. Bu dişliler sürekli çalışmalarından dolayı, sürtünme kuvvetinden dolayı çok ısınır ve zarar görürler. Sürtünme kuvvetini en aza indirmek için sürekli veya zaman zaman yağlanmaları gerekir.

karda sürtünme

Bu fotoğrofta bir karlar içinde bir grayder görülmektedir. Bu iş makinesi bu durumda kar küreme aracı olarak kullanılmaktadır. Karlı havalarda karlı ve buzlu zeminlerde sürtünme kuvveti çok azdır. Resimdeki büyük araç bile hareket edemez ve kayar. Bu kaymayı önlemek için sürtünme kuvvetini arttırsın diye lastiklere zincir bağlanmıştır.

yağışlı zeminlerde sürtünme

Bu fotoğrafta, yağmurlu havalarda trafikte ilerleyen araçlar görülmektedir. Yağmurlu havalarda, lastiklerdeki sürtünme kuvveti azaldığı için yollar kaygan olmaktadır. Böyle havalarda sürücüler daha dikkatli olmalı aşırı hız yapmamaları gerekmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.