Tavşan ve kaplumbağa yarışı hesaplama 5. etkinlik

Tavşan övünmeyi çok sever, yaşlı kaplumbağa ile alay etmekten büyük zevk duyarmış. Karşıdan gelen kaplumbağayı görünce her zaman yaptığı gibi alaycı bir tavır takınmış. “Hey! Kaplumbağa kardeş, 30 metre yolu kaç günde gidiyorsun?” demiş. “Sen o yolu gidene kadar ben 3 kilometre yol giderim.” diye iddia etmiş. Tavşanın alaycı tavırlarından kurtuluş olmadığını anlayan kaplumbağa, kendini denemeye karar vermiş. Kaplumbağanın böyle bir yarışmaya cesaret edeceğini ummayan tavşan şaşırmış. Söylediği mesafeyi biraz düşünmüş. Sonra kazanacağından emin bir şekilde oradan geçen baykuştan hakemlik yapmasını rica etmiş.
Yarışma sonunda bilge baykuş aşağıdaki tabloları oluşturmuş ve grafikleri çizmiş.

kablumbağa ve tavşan tabloları

 

Bilge baykuş, yukarıdaki grafikleri tamamladıktan sonra şu açıklamayı yapmıştır: Yarışma boyunca kaplumbağa 0,15 m/s, tavşan ise 12,5 m/s sabit süratle hareket etmiştir. Bu süratle kaplumbağa, belirtilen mesafeyi 200 saniyede tamamlamıştır. Tavşan ise 240 saniyede yarışmayı bitirmiştir. Bu durumda kaplumbağa yarışmanın birincisidir. Sonuca itiraz eden tavşan, süratlerinin m/s cinsinden değil, km/h cinsinden hesaplanmasını istemiştir. Bunun üzerine bilge baykuş yeniden hesaplama yapmaya başlamıştır:

kablumbağa hızı hesaplama

Tavşan ve kaplumbağanın süratleri km/h cinsinden verildiğine göre yarışmayı hangisinin kazanacağını Öğrenci Çalışma Kitabı’nızda hesaplayınız. Yarışmanın birincisini bularak tavşanın itirazında haklı olup olmadığını belirtiniz.

Tavşan ve kaplumbağa hikayesinde geçen zamanı saat (h) cinsinden hesapladığımızda

Yarışmayı 200 saniyede bitirerek kaplumbağa kazanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.