4.14. Etkinlik İyi Not Almalıyım Metinden Sonuç Çıkarma

Orman Okulu

Bir gün, ormandaki hayvanlar bir araya gelip okul açmaya karar verirler. Orman okulunun yönetim kurulu bir tavşan, bir kuş, bir sincap, bir balık ve bir yılan balığından oluşturulur.

Tavşan, ders programında koşma dersinin bulunmasını istemiş. Kuş uçmanın, balık yüzmenin, sincap ise ağaca tırmanmanın mutlaka zorunlu dersler arasında olması gerektiğini söylemişler.

Orman okulunun yönetim kurulu, istekleri dikkate alarak bütün hayvanlarının katılacağı bir ders programı yapmış.
Tavşan koşu dersinden 5 almasına rağmen, ağaca tırmanamıyordu. Sürekli kafa üstü düşüyordu. Bir süre sonra beyni hasar gördü ve eskisi gibi koşamadı. Artık koşuda 5 almak yerine, 3 alıyordu. Ve tabii, ağaç tırmanmada ise her zaman zayıf alıyordu.
Kuş, uçmada çok başarılıydı ama sıra toprak kazmaya geldiği zaman, o kadar başarılı değildi. Sürekli gagasını ve kanatlarını kırıyordu. Bir süre sonra toprak kazma notu hâlâ 1 olmasına rağmen, uçma notu 5’ten 3’e düşmüştü. O da ağaca tırmanmada çok zorlanıyordu.
Sonuçta eğitimin herkese aynı şekilde uygulanmasının her zaman olumlu sonuçlar doğurmadığı anlaşıldı.

Okuma metninden neler anladığınızı, nasıl bir sonuca ulaştığınızı, çıkardığınız dersi aşağıya yazınız.

Herkese kişisel özelliklerini ve becerilerini dikkate almadan aynı eğitim sistemini uygulamak, kişilerin becerilerini köreltir. Yetenekli olduğu konularda başarısız olmaya başlarlar. İnsanlar başarılı oldukları yapmayı hoşlandıkları, yetenekleri doğrultusunda eğitim almalılar ve bu alanlarda çalışmalılar. Yoksa ne toplum ne de kendisi bir yarar göremez.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.