Temel Analiz Nedir? Fiyatı Etkileyen Haberler Nelerdir?

Temel Analiz Nedir? Fiyatı Etkileyen Haberler Nelerdir? Piyasadaki arz ve talebi analiz ederken ekonomik, sosyal ve politik veriler incelenir. Şöyle de diyebiliriz: Hangi ülkenin ekonomisinin iyi, hangi ülkenin ekonomisinin kötü olduğuna bakmamız lazım. Bu analizin temeli şudur:

Kimin ekonomisi daha iyiyse para birimi daha değerli olur. Bunun nedeni, ekonomisi iyi olan bir ülkenin para birimine olan güvenin de artmasıdır.

Para piyasasında fiyatlar makro ekonomik faktörlerden etkilenir, örneğin işsizlik oranları, ulusal üretim değerleri ve enflasyon gibi. Gelişen olaylardan haberdar olmak, teknoloji sayesinde artık son derece kolay. Birçok platformda ekonomik ve politik haberleri anında ekranınızdan izleyebilirsiniz.
Para piyasasında işlem yapan birinin analizini yaparken dikkat etmesi gereken üç makro ekonomik faktör vardır:

Faiz oranları

Her döviz cinsinin gecelik borç oranı vardır. Bu oran o ülkenin merkez bankası tarafından tayin edilir. Düşük faiz oranları genellikle o para biriminin değer kaybetmesine neden olur. Bunun nedeni, piyasada “işlem taşıma” (carry trade) denilen bir faaliyet olmasıdır. Düşük faiz oranı olan para birimi satılır ve yüksek faiz veren para birimi alınır. Yüksek faiz oranlı para birimlerinin genel olarak değeri artar, varsayımından kaynaklanan bir işlemdir ve bankacıların ekleme adı verdikleri “rollover” işlemiyle pozisyonların günlük faiz kazanmasıdır.

İşsizlik oranları

İşsizlik oranları ekonomik gücün göstergesidir. Eğer işsizlik oranı yüksek ise ekonomi iş sağlayacak kadar güçlü değil demektir, dolayısıyla o ülkenin para biriminin zayıflamasına neden olur.

Jeopolitik olaylar

Önemli küresel olaylar sadece para piyasasını değil, ama tüm piyasaları etkilemektedir. Örneğin ABD ekonomisi bu aralar geriliyor ve faizleri düşürdüler, dolayısıyla USD değer kaybediyor.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.