Ülkemizin nüfus dağılışını nüfusu en fazla ve en az olan illeri dikkate alarak karşılaştırınız

Ülkemizin nüfus dağılışını, nüfusu en fazla ve en az olan illeri dikkate alarak karşılaştırınız, ülkemizde nüfus dağılışının bu şekilde olmasının neden ve sonuçları neler olabilir? Tartışınız. Ülkemizde nüfus yoğunluğu en fazla ilimiz İstanbul, en az Tuncelidir.

İstanbul’un nüfus yoğunluğunun çok olmasının çok sayıda sebebi vardır. Yeryüzü şekilleri düz, iklimi ılıman, deniz yollarının ve karayollarının kesiştiği noktadır. Tunceli ise, engebeli ve yüksek bir coğrafi yapıdadır. Tarım alanları azdır sanayisi gelişmemiştir.

İstanbul: 13 255 685 nüfuslu İstanbul, nüfus sayısı ve nüfus yoğunluğu ile ülkemizde ilk sırada yer alır. İstanbul, asıl gelişimini coğrafi konumuna ve tarihi geçmişine borçludur. İki kıtayı ayıran boğazı, kıtalar arası ulaşımda kentin önemini artırmıştır. Tarihi eserleri, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliği ile çok önemli bir turizm merkezidir. Ülkemizin sanayi ve ticaret bakımından en gelişmiş kenti olan İstanbul, çok göç almaktadır.

Tunceli, nüfus sayısı bakımından 80. sıradadır. Doğu Anadolu Bölgemizde yer alan Tunceli’nin tarihi geçmişi çok eskilere dayanır. Arazisi yüksek ve engebelidir. Ekilebilecek tarım alanı çok azdır. Bu nedenle ekonomisi daha çok hayvancılığa dayanır. Sanayi kuruluşu bulunmamaktadır. Ülkemizin nüfus yoğunluğu en az ilidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.