Türk bilim insanları (Oktay Sinanoğlu, Ali Erdemir)nın hayatları

Atom konusunda araştırma yapan Türk bilim insanları (Oktay Sinanoğlu, Ali Erdemir)nın hayatları hakkında bilgiler edinerek onların çalışmalarının bilimin gelişmesindeki rolünü tartışınız.

Oktay Sinanoğlu Hayatı

Türk bilim insanı, 28 yaşında profesör olmuş, kuramsal kimya ve de moneküler biyoloji alanlarında yaptığı çalışmalar ile tanınır.

1935 yılında babasının askeri görevi sebebiyle İtalya’da doğdu. 2. Dünya savaşının başlaması üzerine 1939 yılında Türkiye’ye döndü. Ankara Yenişehir Lisesi’ni birincilikle bitirdi ve bu okulu burslu okudu.

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliğini burslu okudu. Bu üniversiteyi birincilikle bitirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yüksek kimya mühendisliğini 8 ayda bitirdi.

Berkeley’de kimya doktorasını 1959 senesinde tamamladıktan sonra, 1960 senesinde Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. 1960-1961 yıllarında atom ve moleküllerin çok-elektronlu kuramı ile doçent oldu. 1963’te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında profesör oldu.

Alexander von Humboldt adına verilen Bilim Ödülü’nü 1973 yılında kazandı. Bu ödülü alan ilk bilimadamıdır. 1975 yılında, Japonya’nın yabancı bilim adamlarına verdiği ödül olan Japan’s International Outstanding Scientist ödülünü aldı. Türkiye Cumhuriyeti Profesörü, oldu. Bunun için özel kanun çıkarılmıştır. 1980 yılında ise Academy of Arts & Sciences (Sanat ve Bilim Akademisi) üyeliğini aldı.

Oktay Sinanoğlu, moneküler biyoloji alanının ilk kurucularından birisi olarak tarihte yerini aldı. 1993 yılında, Türkiye’ye geri döndü. 2002 ılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Kimya Bölümü’nde çalıştı. Kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

Oktay Sinanoğlu Kitapları

2050’ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi, İlerisi için, Türkçe Giderse Türkiye Gider, Bye Bye Türkçe
Bir Nev-York Rüyası, Büyük Uyanış, Hedef Türkiye, Ne Yapmalı
Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin Yeni Bilim Ufukları I,
Yeni Bilim Ufuklari 2
Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması,
Yeni Bilim Ufukları 3
Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular
Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü

Ali Erdemir Hayatı

Doğum tarihi: 2 Temmuz 1954, Kadirli, Osmaniye’dir.

Yüzey mühendisliği malzeme bilimi ve triboloji alanlarında yaptığı araştırmalarla tanınmıştır. Yapay elmas özelliği taşıyan buluşunu nanoteknoloji kullanarak yapmış R&D ödülünü 4 kez kazanmıştır. 6 tane buluşu için patent almıştır.

Ali Erdemir, İTÜ’de metalurji dalinda lisans eğitimini 1977 yılında yaptı. Mezun olduktan sonra 2 sene İskenderun Demir Çelik Fabrikasi’nda calıştı. ABD’ye master eğitimini yaptı ve metalurji ve malzeme mühendisliği dalında doktora yaptı. 1987 yılında Türkiye’ye gelir fakat iş bulamayan Erdemir tekrar ABD’ye döner. 1987’den bu yana çalışmalarını Chicago Üniversitesi’ne bağlı Argonne Laboratuvarı’nda sürdürmektedir.

Ali Erdemir, ürtünme deneyleri yapmış bu alanda bir çok başarıya imza atmıştır. Bu deneyler sonucu buluşlarıyla Triboloji biliminde ün kazandı. Erdemir, 1991, 1998, 2003 ve 2009’da R&D (Ar&Ge) ödüllerini kazandı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. sağolun elinize sağlık güzel olmuş fakat detaylı olmuş biraz daha kısa olsa daha güzel olurdu y,ne de teşekkürler.

  2. Adım Nehir. Performans ödevim için gerekliydi. Detaya girilmiş ama işime yaradı. Emek verenlere teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.