5. Etkinlik Bilim İnsanları

Atom kavramı zaman içerisinde değişmiştir. İlk çağlardan bugüne kadar atom konusunda çalışma yapan bilim insanlarının hayatlarını araştırınız. Size göre bu konuda en önemli çalışmaları yapan bilim insanlarını belirleyiniz. Aşağıdaki kutucuklara bu konuda çalışma yapan bilim insanlarının beş tanesini ve yaptığı çalışmaları yazınız?

Bilim insanın adı: Aristotales (Aristo) (MÖ 384-322)

Yaptığı çalışmalar: Aristo’ya göre maddeyi oluşturan dört temel element vardı. Ateş, hava, su ve toprak. Aristo’ya göre, madde sonsuza kadar bölünebilir ve her parça maddenin özelliğini göstereceğinden bu kadar küçük parçalara bir isim vermek anlamsız olurdu.

Bilim insanın adı: John Dalton (Can Daltın) (1766-1844)

Yaptığı çalışmalar: Dalton’a göre atomlar içleri dolu ve parçalanamayan berk kürelere benzemektedir. Tüm maddeler atomlardan yapılmıştır. Farklı cins atomlar farklı kütlelerdedir. Atom katı, sert, içi dolu küre şeklindedir. Bir elementin bütün atomları birbirinin aynıdır. Atomlar parçalanamaz.

Bilim insanının adı: Marie Curie (meri Küri) (1867-1934)

Yaptığı çalışmalar: Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Böylece atomun parçalanamaz/bölünemez tezlerini de çürütmüş oldu.

Bilim İnsanının adı: Henri Becquerel (Henri Bekerel) (1852-1908)

Yaptığı çalışmalar: Atomun bozunması / bölünmesi ile ilgili çeşitli çalışmalar yapmıştır. 1901 yılında cebinde taşıdığı radyumun vücudunda yarattığını bildirerek sağlık fiziğine ve radyum kanser tedavisine katkıda bulunmuş oldu.

Bilim insanının adı: Joseph John Thomson (Cosıf Can Tamsın) (1856-1940)

Yaptığı çalışmalar: Elektron veren atomun + yüklü olacağını ispatlamıştır. Ayrıca atom içinde proton ve elektronun homojen olarak dağıldığı konusunda araştırma yapmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. BAYILDIM ÖNCELİKLE FEN DERSİNİ ÇOK SEVİYORUM FAKAT ÖĞRETMENİNİ EEEEEEEEHHHHHHHH İŞTE AMA YİNEDE4 ÇOK İUYİ ANLAŞIUORUZ SAYGILAR HÜRMETLER

  2. Çok işime yaradı.Fen dersini severim fakat hocayı fazla sevmiyorum.Kafamıza kalem fırlatıyor.İlk yazılım 78 2.yazılım 99 Saygılar Hürmetler belki tekrar yazarım

  3. bayıldım işime çok yaradı acip teşekkür ederim size çok iyisiniz gerçekten hep böyle paylaşımlara devam

  4. süper ya bana böyle bir yer gerekiyodo ama sadece fen değil sosyalade yaradı muhteşem azminizi tebrik ediyom bütün ödevlerim artık burada yapılıyor

  5. çok teşekkürler o kadar sayfaya baktım hiçbirinde bu kadar ayrıntı yoktu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.