Vitamin ve mineralleri en çok hangi besinlerden alabiliriz?

Vitamin ve mineralleri en çok hangi besinlerden alabiliriz? Siz de vücudunuzun sağlığını korumak için taze sebze ve meyveleri bolca tüketmelisiniz. Çünkü bu besin maddelerinin içerisinde vitamin adı verilen ve vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapan maddeler bulunur. Şimdi hangi besin maddelerinin hangi vitamince zengin olduğunu öğrenelim:

a vitamini hangi besinlerde

Süt, yumurta, karaciğer, yeşil sebzeler, baklagiller, havuç ve ceviz A vitaminince zengin besinlerdir. Bu besinleri yeterince tüketmeniz kemiklerinizin gelişimine, göz ve deri sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

b vitamini besinleri

Tahıl ve tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve yeşil sebzelerin çoğu B vitaminince zengindir. Bu besinler karbonhidrat, yağ ve proteinlerin vücudumuz tarafından kullanılmasına yardımcı olur. B vitamini sindirimi kolaylaştırır, solunum sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

c vitamini

Portakal, mandalina, limon, domates, maydanoz, patates, lahana, böğürtlen, kuş burnu gibi besin maddeleri C vitaminince zengindir. Kış aylarında sık hastalanmak istemiyorsanız, kemiklerinizin, dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız C vitamini içeren besinlerden mutlaka tüketmelisiniz.

d vitamini hangi besinlerde

Balık, balık yağı, karaciğer, tereyağı, süt, yumurta ve peynirde bol miktarda D vitamini bulunur. Kemik ve dişlerinizin sağlıklı gelişebilmesi için D vitamini içeren besinler tüketmelisiniz.

e vitamini besinleri

Tahıl ve tahıl ürünleri, kırmızı et, yeşil sebzeler, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağlar E vitaminince zengin besinlerdir. E vitamini göz sağlığı için önemlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar E vitamininin, zararlı maddelerin vücutta yarattığı olumsuzlukları azalttığını ortaya koymuştur.

k vitamini hangilerinde

Yeşil sebzeler, karaciğer, kırmızı et, mısır, pirinç gibi yiyecekler K vitaminince zengindir. K vitamini yaralanma vb. durumlarda kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Vücudunuzda düzenleyici olarak görev yapan bir başka besin içeriği grubu da minerallerdir. Mineraller de su gibi bütün besin maddelerinin yapısında bulunur. Aşağıdaki tabloda vücudunuz için gerekli olan bazı mineraller, bunların hangi besinlerde bulunduğu ve görevleri yer almaktadır.

hangi mineral hangi besinde tablosu

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Bu bana çok yardımcı oldu.Öbür gün dayak yediğim fen öğretmeninden nefret ediyordum ama şuan çok mutluyum.Çünkü sebebide bu yazdıklarınızı deftere yazıp öğretmene götürdüm öğretmende aferin dedi.

  2. Ya Çok Hoş Açıklamışsınız Ama Biraz Daha Kısa Olsa Daha İyi Olurdu 🙂 🙂 🙂

  3. öğrencilerimizin bu siteden iyi bilgiler öğrenmişler bu siteyi tebrik etmek istiyoruz ve

    1. Her ne kadar istek koleji bu yorumu yazmamış olsa da, ben istek kolejine teşekkür ederim.

  4. Allah sizden razı olsun sonunda aradığımı buldum 5 ler bunu bütün öğretmenler ödev verdi galba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.