Karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir?

Karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir? Tükettiğiniz bütün besin maddeleri vücudunuzda farklı işlevleri olan maddeler içerir.

Besin maddeleri içeriklerine göre karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineral olarak gruplandırılır. Etkinliğinizde iyot çözeltisi damlattığınız nişasta su karışımının mavi renk aldığını; ekmek, patates, mısır ve yulaflı bisküviye de iyot çözeltisi damlattığınızda benzer bir renk değişimi gerçekleştiğini gözlemlemiş olmalısınız. Bu durum bize söz konusu besin maddelerinin aynı grupta yer aldığını gösterir.

besinler nasıl faydalı hale gelir

Fotoğraflarını gördüğünüz patates, pirinç, ekmek, makarna, buğday, mısır gibi besin maddeleri karbonhidratça zengindir. Karbonhidratlar vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. Özellikle bitkisel besinler karbonhidratça daha zengindir.

karbonhidratlar temel besin maddelerimizden olup birinci dereceden enerji verici olarak kullanılan besin içeriği grubudur. vücudumuz için gerekli olan enerji, besinlerde öncelikle bu gruptan sağlanır. Pirinç, bulgur, arpa, yulaf, mısır, buğday, meyve ve sebzelerin çoğu karbonhidratça zengindir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.