Türkiye’nin denizlere, okyanuslara ve kıtalara göre konumu nedir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Atlaslarımızdaki dünya haritasından yararlanarak konumlara baktığımızda;
Türkiye konumu, Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde bulunmaktadır. Afrika kıtasının kuzey batısında, Avrupa kıtasının güneydoğusunda, Asya kıtasının batısında bulunur. Asya ve Avrupa kıtalarında kara parçaları vardır. Asya’da olan parçasına Anadolu Avrupa’da olan parçasına Trakya denir.

Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Türkiye’nin kuzeyini Karadeniz bulunmaktadır. Karadeniz’in Okyanusla bağlantısı, Boğazlar, Marmara denizi ve Akdeniz yolu iledir. Bir içdeniz niteliğinde okyanusla doğrudan bağlantısı yoktur. Türkiye’nin kuzeybatısında Marmara Denizi bulunmaktadır. Tamamen Denizin tamamı Türkiye Toprakları içindedir. Doğusunda Karadeniz İstanbul Boğazı ile Batısında Çanakkale boğazı ile Ege denizine bağlantısı vardır. Ege Denizi, Türkiye’nin batı kıyılarını kaplayan denizdir. Akdeniz’in bir parçasıdır. Akdeniz Türkiye’nin güneyinde bulunmaktadır. 3 Kıtanın arasındadır. Cebelitarık boğazı ile Atlas okyanusuna, Süveyş kanalı Kızıldenize bağlanmaktadır.
Türkiye’nin Okyanuslara kıyısı bulunmaktadır. Okyanuslara göre konum söyleme imkanımız yoktur.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>