Ülkemizin Denizlere ve Boğazlara Sahip Olmasının Sağladığı Avantajlar

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve boğazların topraklarımız içerisinde yer alması, yurdumuza ne gibi avantajlar sağlamaktadır?

3 Tarafının denizlerle olmasının avantajları, turizmde, iklimde ve balıkçılıkta görmekteyiz. Özellikle batı ve güney sahillerinin turizmi gelişmiştir. Yüksek miktarda ülke ekonomisine döviz girdisi sağlamaktadır. Yılda 9 milyonu aşkın yabancı turisti ağırlamaktayız. Deniz turizmi gelirleri her yıl artmaktadır. denizlerin iklim üzerinde olumlu etkileri olmakta buda ürün çeşitliliğini arttırmaktadır. Türkiye’nin sahilleri tarımsal faaliyetlerde gelişmiştir. Denizlerimizin sağladığı diğer bir avantajda balıkçılık faaliyetleridir. Akdeniz etkisi ile Ege ve Akdeniz kıyılarında zeytincilik gelişmiştir. Türkiye 3 yanı denizlerle çevrili olması Asya ve Avrupa kıtaları arasında ulaşım ve ticaret gibi birçok sektörde köprü görevi yüklemekte bu da ülkemize ön plana çıkarmaktadır.
İstanbul ve Çanakkale boğazlarının topraklarımızın içinde yer alması jeopolitik ve stratejik avantajlar sağlamaktadır. Boğazlar deniz ulaşımının en önemli noktalardır. Bunları kontrol bize ekonomik ve siyasi faydalar sağlamaktadır. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin sıcak denizlere inmek için boğazları kullanmak zorundalar. Bu durum boğazların sahibi ülkemize avantajlar sağlamaktadır. Tarihte 1. Dünya savaşında Çanakkale boğazını geçemeyen ülkeler Çarlık Rusya’ya yardım ulaştıramamış, Rusya’da devrim olmuş, Bir ülke yıkılmıştır. Boğazlar bu kadar önemlidir. Büyük savaş gemileri de ancak Boğazları kullanarak Karadeniz’e girebilir ve ya Karadeniz’den çıkabilirler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çook teşekkürler kara kara düşünüyodum nasıl yapacağım bu ödevi diye çok saolun çok yardımcı oldunuz gerçekten 🙂

  2. işte örnek bir site hep böyle olsun öğretmen 100 bide artı attırdı sağol un çok güzel olsun

  3. Gerçektende Hep Böyle Siteler Olsa Bazı Siteler Yanlış Bir Bilgi Verebiliyor Ama Bence Bu Site Yanlış Bilgi Vermez Ben Buna Güveniyorum.

  4. çok fazla yazım yanlışı var ama gerçekten çok güzel şekilde hazırlanmış saolun

  5. cokcok tesekkurler cok isime yaradı var olun sağ kalın allah sizi tum belalardan uzak tutsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.