7. Barbaros Kanuni Huzurunda

7. Barbaros Kanuni Huzurunda Sosyal Bilgiler 7. Sınıf

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metin ile ilgili sorulan cevaplayınız.

27 ARALIK 1533 KAPTANIDERYALIĞIM

Kabul merasimi muhteşem oldu. Divanıhümayun, merasimlere mahsus şekilde toplanmıştı, Bütün vezirler hazırdı. Cihan’ın Hakanı, getirdiğim acizane hediyelere teşekkür etmek tenezzülünde bulundu. Bu yaşa geldim, bu­ günkü kadar sevindiğimi hatırlamam. Padişahımız efendimiz:

“Bak a paşa, dedi; “seni kaptanıderya yapmak isterim. Göreyim Donanmayıhümayunumu nasıl idare eder; ne zaferler kazandırırsın! Cezayir Beylerbeyliğini de senden almıyorum. Dilediğin kimseyi vekil yap, Cezayir’i senin adına idare etsin.! Ancak bütün bu işleri Halep’te bulunan veziriazamım İbrahim Paşa ile görüşmek gerek. Tez ata atla, Halep’e git. Geri dönüşte gene görüşürüz!”

Merasimden sonra tek başıma Süleyman Han’la görüştüm. Ispanya’nın batı Akdeniz’den vurulmasını ira­de buyurdu. Bir ara Doria’dan bahsedince nefsimi zaptedemedim:

“Padişahım, dedim; “Doria ne köpek olur da mübarek ağzınıza alırsınız?”

Birden yaptığım terbiyesizliği anladım ve çok mahcup oldum. Cihan Padişahı’na karşı böyle konuşulamaz­dı. Çok nazik olan Süleyman Han, tebessüm etti ve kusuruma bakmadığını ima buyurdu. Rahatladım. Huzurdan çıktım…”
Ertuğrul Düzdağ, Barbaros Hayrettin Paşa’nın Hatıraları, s. 304.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın sevincinin sebepleri nelerdir?

Barbaros Hayrettin Paşa Padişah Tarafından Kaptanıderya (Deniz Kuvvatleri Komutanlığı) rütbesine yükseltilecek. Bunun için Divan toplanmış, bu merasim için padişahın bu kadar çok özenmesine de kaptanıderya olması kadar çok sevinmiştir.

Bu görüşmede Kanuni’nin Barbaros Hayrettin Paşaya geniş yetkiler vermesinin sebepleri nelerdir?

Avrupa kıyılarına çok başarılı seferler yapmış, iyi ganimetler kazanmıştır. Cezayiri almasından sonra Padişah Barbaros Hayrettin Paşa’yı huzuran çağırır, Onu hem Kaptanıderya hemde Cezayir Beylerbeyi yapar.

Kaptanıderyalık rütbesi günümüzdeki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı rütbesine eşdeğerdedir.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın kaptanıderyalık rütbesi bugünkü deniz kuvvetlerimizde hangi rütbe ile eş değerdir

Metinde geçen “Doria” ismi ile ilgili bir araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri kısaca yazınız.

Andrea Doria (30 Kasım 1466 – 25 Kasım 1560), Cenevizli amiral ve condottieri. 1538’deki Preveze Deniz Muharebesi’nde Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması’yla savaşan Kutsal İttifak donanmasına komuta etmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.