Baha Gelenbevi Kimdir? Hayatı ve Başlıca Filmleri

Baha Gelenbevi Kimdir? Hayatı ve Başlıca Filmleri, Türk film yönetmeni (İstanbul, 1907- İstanbul, 1984).
Galatasaray Lisesinde bir süre okuduktan sonra ortaöğrenimini Fransa’da Nice Lisesi’nde tamamlayan, yükseköğrenimini de gene Fransa’da Valabre Ziraat Fakültesinde yapan Baha Gelenbevi, öğrenimi sırasında sinemayla da ilgilendi. 1928’de join- ville stüdyolarına set işçisi olarak girdi, bir süre figüranlık yaptı; başta Abel Gance olmak üzere, Pierre Billon, Andre Hugo gibi yönetmenlerin filmlerinde yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.

Baha Gelenbevi

1938’de Türkiye’ye dönen Baha Gelenbevi, önce Faruk Kenç’in Dertli Pınar (1943) filminin görüntü yönetmenliğini yaptı; bir yıl sonra da yönetmen olarak ilk filmi Deniz Kızı’nı çekti; ancak stüdyoda çıkan yangında filmin hemen tümü yanınca, Baha Gelenbevi aynı ekiple filmini yeniden çevirdi. Bu ilk filminde, yerli bir konunun işlenmesine karşın yabancı filmlerden etkiler ve motifler yer alıyordu. Daha sonraki filmlerinde de yerli konuları yabancı motiflerle destekleyen ve değişik olma çabası gösteren Baha Gelenbevi’nin en başarılı ve en özgün filmi,folklor özellikli konuları işleyen Boş Beşik (1952) oldu.

Türk Sinema Sanatçıları Derneğinin kurucuları arasında yer alan Baha Gelenbevi film çalışmalarının yanı sıra fotoğraf sanatına da ilgi duydu ve özellikle 1958 yılından sonra çalışmalarını fotoğraf alanında yoğunlaştırarak yurt içinde ve dışında çeşitli sergiler açtı, fotoğrafçılık alanındaki çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlara üye oldu, bu kuruluşlar tarafından kendisine unvanlar verildi.

Baha Gelenbevi Başlıca Filmleri

Deniz Kızı (1944); Yanık Kaval (1946); Çıldıran Kadın (1948); Kanlı Döşek (1949); Barbaros Hayrettin Paşa (1951); Boş Beşik (1952); Kaldırım Çiçeği (1953); Günahkârlar Cenneti (1958).

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.