7. Etkinlik: Kuşların Çekim Potansiyel Enerjilerini Sıralayalım

7. Etkinlik: Kuşların Çekim Potansiyel Enerjilerini Sıralayalım 7. Sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı sayfa 41

7. etkinlik kuşların çekim potansiyel enerji

1. Yanda verilen fotoğraftaki güvercinler ağırlıklarının eşit olduğunu düşünerek çekim potansiyel enerjilerini küçükten büyüğe doğru sı­ralayınız. Nedenini belirtiniz.

Kütlesi eşit cisimlerin yükseklikleri de aynı olsa eşit çekim potansiyel enerjiye sahip olurlar. Resimde görülen güvercinlerin yükseklikleri eşit olmadığı için çekim potansiyel enerjileri de farklıdır. En yüksekte olan güvercinin potansiyel çekim enerjisi en yüksek olandır. Buna göre çekim potansiyel enerjisi küçükten büyüğe göre sıralarsak; 4-3-5-6-1-2 dir.

 

leylek serçe papağan

2. Aşağıdaki fotoğraflarda ağaç dallarına konmuş leylek, serçe ve papağan görmek­tesiniz. Ağırlıkları farklı olan bu kuşların yerden eşit yüksekliklerde olduğunu düşünerek çekim potansiyel enerjilerini küçükten büyüğe doğru sıralayınız. Nedenini belirtiniz.

Resimdeki kuşların yükseklikleri eşit olduğu için, çekim potansiyel enerjiyi farklı kılan kuşların kütleleridir. Kütlesi en büyük, olan kuş çekim potansiyel enerjisi en yüksek kuştur. Buna göre küçükten büyüğe sıralayacak olursak; kütlesi en küçük serçenin çekim potansiyel enerjisi en küçük, sonra papağan sonra leylektir. Leyleğin kütlesi en ağır olduğu için çekim potansiyel enerjisi en fazladır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.