8. Etkinlik Ortak Noktayı Bulalım

8. Etkinlik: Ortak Noktayı Bulalım 7. sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı sayfa 42

Aşağıdaki fotoğraflarda zıplama aletinde zıplayan ve dalış tahtasından atlayan ço­cuklarla sırıkla atlayış yapan bir sporcu görmektesiniz. Bu üç fotoğraftaki ortak nok­tayı bularak her bir fotoğrafta gerçekleşen enerji dönüşümlerini açıklayınız.

8. etkinlik

 

1. fotoğrafta brandanın üzerindeki çocuklar, zıplayarak brandayı esnetir, brandadaki esneklikten dolayı esneklik potansiyel enerjisi depolanır. Brandada toplanan esneklik potansiyel enerjisi, çocuklar zıplarken, çocuğa kınetik enerji kazandırır. Bu zıplama sırasında çocuk yükseldikçe bu enerji çekim potansiyel enerjisine dönüşür. Çocuk düşmeye başlayınca enerji yeniden kinetik enerjiye dönüşür. Bu enerji ile tekrar brandaya çarparak, branda da eseneklik potansiyel enerji birikir.

2. fotoğrafta çocuk dalış tahtasından zıplayarak suya atlıyor. Buradaki enerji dönüşümleri şöyledir. Çocuk dalış tahtasının ucuna zıpladığında, dalış tahtasındaki esneklik potansiyel enerji ile çocuk zıplar burada kinetik enerji kazanır. Çocuk bu enerjini fırlatabileceği en yüksek noktaya ulaştığında, yükseklikten dolayı enerji çekim potansiyel enerjiye dönüşür. Düşmeye başlar çekim potansiyel enerjisi tekrar kinetik enerjiye dönüşür.

3. fotoğrafta sporcu esnek sırık ile esneklik potansiyel enerjisi depolar. Atlayış ile bu enerji kinetik enerjiye dönüşür. Yüksekliğe ulaştıktan sonra, kinetik enerji, çekim potansiyel enerjiye dönüşür, düşüşü sırasında çekim potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür.

Bu 3 fotoğrafatik ortak nokta potansiyel enerjilerin tekrar kinetik enerjiye dönüşmesidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.